Diabetes Academia

Strokovne vsebine s področja
kardio-renalno-metabolnih bolezni

Atrasentan – novo upanje za bolnike z diabetično ledvično boleznijo

22. 4. 2019

Na svetovnem nefrološkem kongresu v Melbournu so v sklopu prelomnih raziskav predstavili edinstveno zdravilo z ugodnim vplivom na ledvično funkcijo – atrasentan in raziskavo SONAR. Zdravilo pomembno zmanjša poslabšanje ledvične funkcije, upoštevaje podvojitev serumskega kreatinina, končno ledvično odpoved ali renalno smrt.

Pojavila se je nova oblika od inzulina odvisne sladkorne bolezni

22. 4. 2019

Zaviralci imunskih kontrolnih točk so povzročili revolucijo v terapiji raka, saj izboljšajo preživetje ljudi z različnimi vrstami karcinomov. Hkrati pa lahko inducirajo nastanek sladkorne bolezni, ki praviloma zahteva inzulinsko zdravljenje in nemalokrat je njena prva manifestacija diabetična ketoacidoza.

Strokovni konsenz tudi v Sloveniji

22. 4. 2019

Hitri nasvet

Debelost pri otrocih

2. 4. 2019

S kakšnimi zapleti v poznejšem življenju je povezana debelost pri otrocih in mladostnikih? Kako ukrepati in kam lahko napotimo otroke na zdravljenje debelosti?

Praktična nadgradnja v oskrbi sladkornih bolnikov

2. 4. 2019

Empagliflozin – zaščita pri bolnikih s hipertrofijo levega prekata

2. 4. 2019

V znameniti raziskavi EMPA-REG je zdravljenje z zaviralcem SGLT2 empagliflozinom zmanjšalo srčno-žilne dogodke in umrljivost pri bolnikih z znano SŽ boleznijo ob primerljivem nadzoru znanih dejavnikov tveganja. V Diabetes Care so zdaj objavili podanalizo njegove učinkovitosti pri bolnikih s hipertrofijo levega prekata, ki jih še posebej ogroža prezgodnja smrt.

Gibanje in ne zmanjšan vnos kalorij ključ do vzdrževanja telesne teže po uspešnem hujšanju

2. 4. 2019

Zmanjšan vnos kalorij se je izkazal za uspešnega pri hujšanju, pri vzdrževanju telesne teže pa se ni izkazal za učinkovitega. Raziskovalci z Univerze v Koloradu so želeli z natančnimi metodami preveriti, kaj osebam s pomembnejšo izgubo telesne teže omogoča slednjo tudi vzdrževati.

Atrofija možganovine in sladkorna bolezen tipa 2

2. 4. 2019

Znano je, da imajo bolniki s sladkorno boleznijo tipa 2 dvakrat večje tveganje za demenco v starosti. V nedavno objavljeni raziskavi so želeli ugotoviti tudi, ali imajo bolniki s sladkorno boleznijo tipa 2 večjo možnost za atrofijo možganovine in ali je ta povezana s kognitivnim usihanjem.

Mladostniki in sladkorna bolezen tipa 2

13. 3. 2019

Vloga družinskih zdravnikov je izjemno pomembna

25. 2. 2019

Koristi zajtrka le še en mit o prehrani?

25. 2. 2019

V BMJ so objavili zelo kontroverzno metaanalizo randomiziranih kontroliranih raziskav o povezanosti uživanja zajtrka in debelostjo. VUživanje zajtrka je eno od temeljnih priporočil zdrave prehrane. Nova analiza pa je pokazala, da so tisti, ki zajtrka ne uživajo redno, lahko brez slabe vesti.

Smernice ADA – novosti v letu 2019

25. 2. 2019

Med novostmi v ameriških smernicah za zdravljenje sladkorne bolezni je dodano poglavje o komuniciranju med zdravstvenim strokovnjakom in osebo s sladkorno boleznijo. Zelo praktična je preglednica, kaj potrebuje bolnik s sladkorno boleznijo ob prvem obisku v ambulanti in kaj ob rednih obiskih, ki sledijo.

Višja glukoza na tešče pri osebah brez sladkorne bolezni in srčno-žilna ogroženost

25. 2. 2019

Dolgotrajno spremljanje velike ameriške kohorte je pokazalo, da je tudi povišana koncentracija glukoze v območju, ki diagnostično še ne velja za sladkorno bolezen, povezana z večjim tveganjem za srčno-žilne bolezni.

Dve petini bolnikov po infarktu nista vedeli, da imajo sladkorno bolezen

21. 11. 2018

Po nekaterih ocenah ima petdesetletnik s sladkorno boleznijo 50 % krajšo pričakovano življenjsko dobo, več kot polovica tega deleža gre na račun srčno-žilnih bolezni. Najbolj so ogroženi tisti bolniki s sladkorno boleznijo, ki imajo že pridruženo srčno-žilno bolezen, je med drugim poudaril dr. Aleš Skvarča, dr. med.

Popoldanska vadba pri zniževanju ravni glukoze učinkovitejša od jutranje

21. 11. 2018

Redno gibanje je eno izmed najpomembnejših priporočil za uravnavanje krvne glukoze pri bolnikih s sladkorno boleznijo. V reviji Diabetologia so objavili skrbno izpeljano raziskavo, ki je primerjala učinkovitost jutranje in popoldanske vadbe glede glikemije pri moških s sladkorno boleznijo tipa 2. Jutranja telovadba ni bila le manj učinkovita, temveč je, presenetljivo, glikemijo celo poslabšala.

Trikratno tveganje za debelost pri težkih dojenčkih mater z nosečnostno sladkorno boleznijo

21. 11. 2018

Nova obsežna kanadska raziskava je pokazala, da je tveganje za debelost pri predšolskih otrocih, ki so se rodili težki za gestacijsko starost materam z nosečnostno sladkorno boleznijo, skoraj trikrat večje v primerjavi z otroki, ki so se rodili normalno težki materam brez sladkorne bolezni med nosečnostjo. Dojenje v tej skupini otrok s povečanim tveganjem za debelost ni delovalo zaščitno.

Aktualni e-novičnik

O pobudi za kontinuirano merjenje glukoze v podkožju za preprečevanje SB2

Prvi znak ledvične okvare

IDF priznala sladkorno bolezen tipa 5

Mestne obdavčitve sladkih pijač in spremembe v ITM

Kakšne so razlike med diuretiki?

Top 5

O protokolu za presejanje in obravnavo KLB

24. 3. 2025

Zakaj in kako uporabljati točkovalnike SCORE2?

22. 11. 2024

Prilagajanje zdravljenja z zaviralci SGLT2 in agonisti receptorjev GLP-1 pred posegi

23. 6. 2024

OSA pri osebah s sladkorno boleznijo tipa 2

15. 4. 2024

Diagnoza KLB upočasni upad ledvičnega delovanja

18. 4. 2024