Diabetes Academia

Strokovne vsebine s področja
kardio-renalno-metabolnih bolezni

ADA 2019: končno tudi odgovor o srčno-žilni varnosti sulfonilsečnin

21. 6. 2019

V raziskavi CAROLINA, ki je sicer preverjala srčno-žilno varnost zaviralca DPP-4 linagliptina, so primerjali srčno-žilne izide linagliptina in sulfonilsečnine glimepirid.

Zdravnik naj zastavlja čim bolj konkretna vprašanja

21. 6. 2019

Nove smernice uvajajo nova zdravila

21. 6. 2019

Lokalno zdravljenje s kortikosteroidi in pojav sladkorne bolezni

29. 5. 2019

Povezava med sistemskimi kortikosteroidi in pojavom sladkorne bolezni je znana že dolgo. Doslej pa ni bilo jasno, ali tudi lokalna uporaba kortikosteroidov, na primer za zdravljenje kožnih obolenj, kot sta luskavica in ekcem, spodbudi nastanek sladkorne bolezni.

Stres med nosečnostjo vpliva na tveganje za sladkorno bolezen pri otroku

29. 5. 2019

Intrauterino okolje pomembno vpliva na metabolične in srčno-žilne bolezni. Izpostavljenost kortizolu med nosečnostjo postopno narašča in ima pomembno vlogo pri razvoju organov in zorenju ploda. Prekomerna izpostavljenost kortizolu, na primer kot posledica stresa, pa ima lahko neugodne učinke na rast ploda.

Zaviralec SGLT2 kanagliflozin in ledvice

29. 5. 2019

Čeprav se je o ugodnih učinkih zaviralcev SGLT2 na ledvice že veliko pisalo, so izsledki raziskave o kanagliflozinu, v kateri so primarno proučevali učinek zdravila na ledvično funkcijo, tako pomembni, da je bila ta konec aprila objavljena v najprestižnejši medicinski reviji New England Journal of Medicine.

Katere so prave besede?

29. 5. 2019

Kakšna so načela dobrega komuniciranja z osebo s sladkorno boleznijo? Kaj vse jo moramo vprašati? Katere izraze v komunikaciji bi lahko zamenjali? Kako jo lahko spodbudimo in motiviramo?

Nove smernice Mednarodne skupine za diabetično nogo

29. 5. 2019

Strokovni konsenz tudi v Sloveniji

22. 4. 2019

Kako se (ne) pogovarjati z osebo s sladkorno boleznijo

22. 4. 2019

Testosteron preprečil pojav sladkorne bolezni pri moških s hipogonadizmom

22. 4. 2019

Znano je, da terapija s testosteronom izboljša glikemijo pri osebah s SB 2. Ni pa jasno, ali lahko nadomeščanje testosterona prepreči pojav sladkorne bolezni. V ta namen so analizirali podatke moških s simptomi in znaki hipogonadizma, ki so prejemali parenteralno terapijo s testosteronom.

Atrasentan – novo upanje za bolnike z diabetično ledvično boleznijo

22. 4. 2019

Na svetovnem nefrološkem kongresu v Melbournu so v sklopu prelomnih raziskav predstavili edinstveno zdravilo z ugodnim vplivom na ledvično funkcijo – atrasentan in raziskavo SONAR. Zdravilo pomembno zmanjša poslabšanje ledvične funkcije, upoštevaje podvojitev serumskega kreatinina, končno ledvično odpoved ali renalno smrt.

Pojavila se je nova oblika od inzulina odvisne sladkorne bolezni

22. 4. 2019

Zaviralci imunskih kontrolnih točk so povzročili revolucijo v terapiji raka, saj izboljšajo preživetje ljudi z različnimi vrstami karcinomov. Hkrati pa lahko inducirajo nastanek sladkorne bolezni, ki praviloma zahteva inzulinsko zdravljenje in nemalokrat je njena prva manifestacija diabetična ketoacidoza.

Praktična nadgradnja v oskrbi sladkornih bolnikov

2. 4. 2019

Empagliflozin – zaščita pri bolnikih s hipertrofijo levega prekata

2. 4. 2019

V znameniti raziskavi EMPA-REG je zdravljenje z zaviralcem SGLT2 empagliflozinom zmanjšalo srčno-žilne dogodke in umrljivost pri bolnikih z znano SŽ boleznijo ob primerljivem nadzoru znanih dejavnikov tveganja. V Diabetes Care so zdaj objavili podanalizo njegove učinkovitosti pri bolnikih s hipertrofijo levega prekata, ki jih še posebej ogroža prezgodnja smrt.

Gibanje in ne zmanjšan vnos kalorij ključ do vzdrževanja telesne teže po uspešnem hujšanju

2. 4. 2019

Zmanjšan vnos kalorij se je izkazal za uspešnega pri hujšanju, pri vzdrževanju telesne teže pa se ni izkazal za učinkovitega. Raziskovalci z Univerze v Koloradu so želeli z natančnimi metodami preveriti, kaj osebam s pomembnejšo izgubo telesne teže omogoča slednjo tudi vzdrževati.

Aktualni e-novičnik

Polifarmakoterapija: kdaj je na mestu posvet s kliničnim farmacevtom?

MASLD

Presnovna bolezen, ki zahteva našo pozornost

Zdravljenje hiperglikemije: seznam peroralnih in subkutanih zdravil

Pred odhodom na potovanje ali počitnice

Kaheksija med hospitaliziranimi kroničnimi bolniki v Sloveniji

Top 5

Kakšne so razlike med diuretiki?

27. 4. 2025

O protokolu za presejanje in obravnavo KLB

24. 3. 2025

Prvi znak ledvične okvare

28. 4. 2025

Zdravljenje sladkorne bolezni tipa 2 – od teorije k praksi

28. 5. 2025

Diagnoza KLB upočasni upad ledvičnega delovanja

18. 4. 2024