Diabetes Academia

Strokovne vsebine s področja
kardio-renalno-metabolnih bolezni

ADA/EASD: Skupni konsenz za zdravljenje hiperglikemije

17. 10. 2018

Glavna novica letošnjega kongresa Evropskega združenja za diabetes je skupni konsenz ameriškega in evropskega diabetološkega združenja ADA/EASD glede algoritmov zdravljenja hiperglikemije. Namesto ene ta prinaša več shem za zdravljenje hiperglikemije za različne situacije – v primeru znane srčno-žilne bolezni, srčnega popuščanja, potrebe po zmanjšanju telesne teže, potrebe po znižanju stroškov zdravljenja ter v primeru potrebe po injekcijski terapiji.

Zaviralci SGLT2 ščitijo tudi ledvice

17. 10. 2018

Psihološke ovire pravočasnemu zdravljenju

18. 9. 2018

Neprespana noč spodbudi nastanek sladkorne bolezni

18. 9. 2018

V zadnjem času se vse več ve o povezavi med pomanjkanjem spanja in pojavom sladkorne bolezni. Japonski znanstveniki iz Toho University Graduate School of Medicine pa so želeli pojasniti mehanizem, kako je pomanjkanje spanja povezano z metabolizmom glukoze.

Omega-3 in bolniki s sladkorno boleznijo

18. 9. 2018

V sklopu raziskave ASCEND (A study of cardiovascular events in diabetes) so preverjali, ali je nadomeščanje omega-3-maščobnih kislin učinkovito in varno pri osebah s sladkorno boleznijo tipa 2 brez že znane srčno-žilne bolezni, torej v okviru primarne preventive.

Metformin zmanjša ščitnične gomolje

18. 9. 2018

Metformin, ki zmanjšuje odpornost proti inzulinu, bi lahko vplival tudi na rast ščitničnih gomoljev, zato so znanstveniki preverili, ali obstaja povezava med zdravljenjem z metforminom in ščitničnimi gomolji.

Aspirin znova brez zelene luči v primarni preventivi

18. 9. 2018

Na srečanju evropskega kardiološkega združenja so predstavili rezultate nove velike randomizirane raziskave ASCEND, v kateri so proučevali vlogo aspirina v primarni preventivi pri bolnikih s sladkorno boleznijo tipa 2

Agonist GLP-1 in glukagona za zmanjšanje telesne teže pri SB2

18. 9. 2018

Zmanjšanje telesne teže za 5 % in njeno nadaljnje vzdrževanje izboljšata urejenost glikemije in omejita srčno-žilne dejavnike tveganja. Zavedanje o pomembnosti nadzora nad težo za izboljšanje izidov zdravljenja pri debelih ali prekomerno prehranjenih bolnikih s sladkorno boleznijo (SB) tipa 2 narašča.

Ali liraglutid poveča možnosti za zanositev v postopkih IVF?

6. 7. 2018

Liraglutid je v primerjavi z metforminom v pilotni študiji slovenskih strokovnjakov povečal možnosti za zanositev žensk s sindromom PCO, vključenih v postopek umetne oploditve (IVF), sta pojasnila prof. dr. Andrej Janež, dr. med., in dr. Mojca Jenstrle Sever, dr. med.

Breme raka zaradi sladkorne bolezni in čezmerne teže

22. 6. 2018

5,6 % v letu 2012 odkritih primerov raka po svetu lahko pripišemo sladkorni bolezni in čezmerni teži kot neodvisnima dejavnikoma tveganja, ugotavlja v reviji The Lancet objavljena študija, ki so jo izvedli raziskovalci Imperial Collegea v Londonu in Mednarodne agencije za raziskovanje raka.

Semaglutid proti dulaglutidu

22. 6. 2018

Agonisti GLP-1 so že uveljavljen del zdravljenja SB 2, izkazali so se za učinkovite v zniževanju hiperglikemije z majhnim tveganjem za hipoglikemijo in spodbujanjem hujšanja. Študija SUSTAIN 7 je primerjala učinkovitost in varnost semaglutida in dulaglutida pri uživanju enkrat na teden.

Srce in diabetes: Ni vseeno, kako in s čim zdravimo

22. 6. 2018

Sladkorni bolniki, ki imajo znano srčno-žilno bolezen oziroma so doživeli SŽ-dogodek, so upravičeni do zdravil iz skupine zaviralcev SGLT2, so se na okrogli mizi o sodobnem zdravljenju sladkorne bolezni strinjali zdravniki različnih specialnosti.

Globalno ekonomsko breme sladkorne bolezni se povečuje

22. 6. 2018

Ocenjuje se, da bo v letu 2040 število diabetikov, starih od 20 do 79 let, znašalo 642 milijonov (vsak deseti zemljan). Podatki, objavljeni v Diabetes Care, pa prinašajo napovedi neposrednih in posrednih stroškov do leta 2030.

Vloga zaviralcev SGLT2 pri zdravljenju srčnega popuščanja

22. 6. 2018

Z dieto do remisije sladkorne bolezni

21. 5. 2018

Zaviralci SGLT2 najučinkovitejši pri podaljšanju življenja

21. 5. 2018

V reviji JAMA so predstavili rezultate najnovejše velike metaanalize več kot 230 randomiziranih raziskav z več kot 170.000 vključenimi bolniki s sladkorno boleznijo tipa 2. Med seboj so primerjali učinke zdravljenja z zaviralci DPP-4, zaviralci SGLT2 in agonisti GLP1 na umrljivost.

Aktualni e-novičnik

Polifarmakoterapija: kdaj je na mestu posvet s kliničnim farmacevtom?

MASLD

Presnovna bolezen, ki zahteva našo pozornost

Zdravljenje hiperglikemije: seznam peroralnih in subkutanih zdravil

Pred odhodom na potovanje ali počitnice

Kaheksija med hospitaliziranimi kroničnimi bolniki v Sloveniji

Top 5

Kakšne so razlike med diuretiki?

27. 4. 2025

O protokolu za presejanje in obravnavo KLB

24. 3. 2025

Prvi znak ledvične okvare

28. 4. 2025

Zdravljenje sladkorne bolezni tipa 2 – od teorije k praksi

28. 5. 2025

Diagnoza KLB upočasni upad ledvičnega delovanja

18. 4. 2024