Diabetes Academia

Strokovne vsebine s področja
kardio-renalno-metabolnih bolezni

Prediabetes ne pripelje vedno do diabetesa in povečanega SŽ-tveganja

21. 5. 2018

V zanimivi raziskavi na potomcih framinghamske srčne raziskave (Framingham Heart Study) so poskušali ugotoviti, kolikšen delež oseb s prediabetesom nikoli ne razvije sladkorne bolezni tipa 2 in ali imajo res vsi ljudje s prediabetesom povečano srčno-žilno tveganje.

Naglušnost kot zaplet sladkorne bolezni

21. 5. 2018

Naglušnost se pri bolnikih s sladkorno boleznijo pojavlja pogosteje kot sicer. Na podlagi znanega obsežnega raziskovalnega programa NHANES so v ZDA in Južni Koreji želeli analizirati, kateri bolniki so bolj izpostavljeni tveganju za ta zaplet.

ADIT 2018: V oči gledamo, v čevlje pa ne dovolj

21. 5. 2018

Na letošnjem ADIT-u je prof. dr. Robin Tapp z londonske univerze St. Georges nakazala, da vendarle ni več daleč čas, ko oči ne bodo le »ogledalo duše«, ampak tudi hitra in neinvazivna pot do razkritja zdravstvenega stanja telesa in enega prvih znakov razvoja SB2.

ADIT 2018: Nove možnosti za ledvične bolnike s sladkorno boleznijo

21. 5. 2018

Dr. Janaka Karalliedde iz Bolnišnic Guys in St. Tomas pri King College London je na enem od sponzoriranih simpozijev letošnjega ADIT-a v Dubrovniku ponudil nekaj praktičnih navodil pri zdravljenju ledvičnih bolnikov s sladkorno boleznijo.

Kalorična restrikcija – močno orodje v boju proti krvnemu sladkorju

20. 4. 2018

Že deseta mednarodna konferenca ADIT je v Dubrovniku med drugim ponudila zanimiv sklop predavanj o tem, kako z radikalnimi preprostimi posegi v življenjski slog bolnikov lahko dosežemo, da se sladkorna bolezen umakne nazaj.

Redka bolezen z najboljšo oskrbo

20. 4. 2018

Sladke pijače bolj nevarne od sladkarij

20. 4. 2018

Na srečanju American Heart Association's Epidemiology and Prevention 2018 so predstavili izsledke raziskave o vplivu uživanja sladkih pijač na prezgodnjo srčno-žilno umrljivost. Izsledki kažejo, da uživanje sladkih pijač poveča tveganje.

Nova klasifikacija sladkorne bolezni

20. 4. 2018

V Lancet Endocrinology so objavili predlog nove klasifikacije sladkorne bolezni, ki predvsem prepoznava heterogenost sladkorne bolezni tipa 2. Sladkorno bolezen razdeli na pet različnih podtipov ter pomaga opredeliti, katere podtipe dejansko najbolj ogrožajo kronični zapleti.

Metformin povezan z manjšim tveganjem za okužbe s H. pylori in karcinom želodca

20. 4. 2018

V aprilski številki Diabetes Care so objavili izsledke tajvanskih znanstvenikov, ki jih je zanimalo, ali imajo bolniki, ki prejemajo metformin, nižjo stopnjo okužbe z bakterijo H. pylori, ki je znan dejavnik tveganja za karcinom želodca.

Pretiran strah pred hipoglikemijo je ovira uspešnemu zdravljenju

20. 4. 2018

Letošnji DiaMind je gostil prof. dr. Lindo Gonder Frederick, soavtorico v svetu zelo razširjenega vprašalnika, ki pomaga oceniti bolnikov strah pred hipoglikemijo. Slovensko različico vprašalnika smo ravno na tem simpoziju prvič v klinično uporabo dobili tudi v Sloveniji.

Pozno uvajanje glutena povezano z večjim tveganjem za razvoj avtoimunosti

21. 3. 2018

V raziskavi TEDDY (The Environmental Determinants of Diabetes in the Young), ki je posvečena odkrivanju vzrokov pojava sladkorne bolezni tipa 1, so preverjali, ali je čas uvajanja žit v zgodnjem otroštvu povezan s kasnejšim razvojem sladkorne bolezni tipa 1.

Nove angleške smernice za prehrano pri prediabetesu in sladkorni bolezni

21. 3. 2018

Marca so bile objavljene nove angleške smernice, ki podrobno razčlenjujejo nasvete za prehransko terapijo pri sladkorni bolezni. Glavni poudarek je na prehrani, ki mora bolj kot slediti nekim trdnim priporočilom biti prilagojena posamezniku.

Sodobni vidiki motenj hranjenja

21. 3. 2018

Na marčevskem srečanju Združenja endokrinologov Slovenije so predstavili nekatere sodobnejše oblike motenj hranjenja. Dr. Karin Sernec z Univerzitetne psihiatrične bolnišnice Ljubljana je poudarila, da se te motnje zelo ostro zarežejo v možnost samovodenja sladkorne bolezni.

Z zavoro sistemskega vnetja ne preprečimo napredovanja prediabetesa v diabetes

21. 3. 2018

Raziskava CANTOS je pokazala, da je terapija s canakinumabom zmanjša umrljivost zaradi srčno-žilnih dogodkov. Naslednje zanimivo vprašanje pa je, ali lahko z zavoro imunskega sistema uspešno zmanjšamo tudi pojavnost sladkorne bolezni, ki je tesno povezana s kroničnim vnetjem.

Brez povečanega tveganja za amputacije

21. 3. 2018

Zdravljenje z empagliflozinom ni povečalo tveganja za amputacije spodnjih okončin pri sladkornih bolnikih, vključenih v raziskavo EMPA-REG OUTCOME. Objavljena podanaliza je še ena v vrsti številnih objav podatkov, pridobljenih s to prelomno študijo.

Kako prepoznati spalno apnejo in zakaj je to nujno

21. 3. 2018

Aktualni e-novičnik

Polifarmakoterapija: kdaj je na mestu posvet s kliničnim farmacevtom?

MASLD

Presnovna bolezen, ki zahteva našo pozornost

Zdravljenje hiperglikemije: seznam peroralnih in subkutanih zdravil

Pred odhodom na potovanje ali počitnice

Kaheksija med hospitaliziranimi kroničnimi bolniki v Sloveniji

Top 5

Kakšne so razlike med diuretiki?

27. 4. 2025

O protokolu za presejanje in obravnavo KLB

24. 3. 2025

Prvi znak ledvične okvare

28. 4. 2025

Zdravljenje sladkorne bolezni tipa 2 – od teorije k praksi

28. 5. 2025

Diagnoza KLB upočasni upad ledvičnega delovanja

18. 4. 2024