Diabetes Academia

Strokovne vsebine s področja
kardio-renalno-metabolnih bolezni

Kakšna navodila lahko da zdravnik osebam s sladkorno boleznijo na daljavo

15. 4. 2020

Med epidemijo je dostop do specialistov diabetologov otežen, veliko zapletov ali poslabšanj kroničnih bolezni zato poskušamo urediti »na daljavo«. Velikokrat se urejenost sladkorne bolezni ne bo poslabšala le zaradi okužbe z novim koronavirusom – lahko se bo poslabšala zaradi omejitve gibanja ali stresa.

Diabetes in COVID-19 – najpogostejše dileme in odgovori nanje

15. 4. 2020

Dnevno prihajajo sveži podatki v zvezi s COVID-19, precej je tudi informacij v povezavi s sladkorno boleznijo. Nekaj najpogostejših dilem in odgovorov nanje, ki so jih posredovali Ameriško diabetološko združenje (ADA), Evropska zveza za raziskovanje diabetesa (EASD), Angleško diabetološko združenje (Diabetes UK, ABCD) smo za vas zbrali v tem prispevku.

Večja ranljivost sladkornih bolnikov ne preseneča

15. 4. 2020

Zakaj je sladkorna bolezen dejavnik tveganja za težji potek COVID-19, je v spletnem predavanju razložil avstrijski strokovnjak dr. Helmut Brath, dr. med., iz Medicinskega središča Favoriten na Dunaju. Poudaril je, da je ob sladkorni bolezni težji potek okužb značilen in tudi pri COVID-19 ni presenečenje.

Kaj zdaj in kako naprej po epidemiji

15. 4. 2020

Dr. Jelka Zaletel, dr. med., nam je povedala, ali redna obravnava sladkornih bolnikov v tem času trpi in kaj se da narediti za njeno izboljšanje, odgovorila pa je tudi na nekatera vprašanja glede zdravljenja, predpisovanja testnih trakov in o prilagoditvah v obravnavi oseb s SB v prihodnje.

Skupno stališče Združenja kardiologov Slovenije in Združenja za arterijsko hipertenzijo pri Slovenskem zdravniškem društvu o COVID-19 in zdravljenju z zaviralci angiotenzin pretvarjajočega encima (ACE) ali blokatorji angiotenzinskih receptorjev (ARB)

3. 4. 2020

ACE-zaviralci in sartani povezani z večjim tveganjem za okužbo s koronavirusom?

16. 3. 2020

Iz analiz preživetja oseb, okuženih s SARS-CoV-2, se ugotavlja, da sta sladkorna bolezen in hipertenzija med najpogostejšimi pridruženimi boleznimi, ki so bile povezane s hujšim potekom COVID-19 in s smrtnim izidom. To je še posebej zanimivo ob poznavanju dejstva, da koronavirus vstopa v tarčne celice ob vezavi na encim ACE2, katerega raven je povišana ob terapiji z ACE-zaviralci in sartani.

Zdravljenje hiperglikemije

15. 3. 2020

Seznam peroralnih in zdravil za subkutano aplikacijo za zdravljenje sladkorne bolezni.

VIDEO

Predpisovanje zaviralcev SGLT2 v ambulanti družinske medicine

15. 3. 2020

Motnje hranjenja v ozadju neurejenosti SB?

15. 3. 2020

Ni povsem znano, kako pogosto so za osebe s sladkorno boleznijo značilne tudi motnje hranjenja, a nedvomno gre za pomembno temo. Žal je srečanje DiaMind, kjer bi o tem izvedeli več, letos v luči razmer odpovedano, zato pa nam je temo osvetlila dr, Karin Kanc Hanžel, dr. med.

Odprava omejitve predpisovanja zaviralcev SGLT2

13. 2. 2020

Kot je objavil Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije, se z 29. februarjem 2020 odpravljao omejitve za predpisovanje zdravil zaviralcev SGLT2 – v Sloveniji sta to empagliflozin in dapagliflozin. V praksi to med drugim pomeni, da bodo po novem lahko ta zdravila predpisovali vsi zdravniki, torej poleg diabetologov tudi družinski zdravniki, kardiologi, nefrologi in drugi.

Kardiolog: Razlike v smernicah in kako naprej

11. 2. 2020

Nove smernice Ameriškega diabetološkega združenja

11. 2. 2020

Smernice ADA ne sledijo algoritmu ESC/EASD, ki je pri aterosklerotični SŽ-bolezni celo pred metforminom predlagal uporabo zaviralca SGLT2-kanalčkov oziroma agonista receptorjev GLP-1. Pričakovano pa so usmerjene k razširjanju indikacij za čimprejšnje zdravljenje s tema dvema skupinama zdravil.

Glukozni metabolizem stopa v ospredje raziskav o vzroku Alzheimerjeve demence

11. 2. 2020

Možganski posnetki pri Alzheimerjevi demenci in demencah drugih etiologij pogosto kažejo večja področja zmanjšanega metabolizma glukoze. Doslej je bilo razširjeno mnenje, da je zmanjšan glukozni metabolizem zgolj posledica drugih patoloških mehanizmov, ki pripeljejo do demence. Novejše raziskave pa kažejo drugače.

Zaviralci SGLT2-kanalčkov povezani z manjšo incidenco putike

11. 2. 2020

Vrstijo se dokazi o novih ugodnih učinkih zdravljenja z zaviralci SGLT2-kanalčkov: na podlagi podatkov iz ameriške zavarovalniške baze o več kot 200.000 uporabnikih so ugotovili, da zdravljenje z zaviralci SGLT2-kanalčkov prinaša za približno 40 % manjše relativno tveganje za pojav putike.

Diabetolog: Razlike v smernicah in kako naprej

11. 2. 2020

Pri odločanju za terapijo se srečata znanost in umetnost

28. 11. 2019

Evropsko kardiološko in diabetološko združenje v svojih smernicah o zdravljenju srčno-žilnih bolezni pri bolnikih s sladkorno boleznijo v nekaterih primerih izrivata metformin iz prve linije zdravljenja. Prof. dr. Andrej Janež, dr. med., je na sestanku ZES opozoril na pomen individualiziranja terapije.

Aktualni e-novičnik

Polifarmakoterapija: kdaj je na mestu posvet s kliničnim farmacevtom?

MASLD

Presnovna bolezen, ki zahteva našo pozornost

Zdravljenje hiperglikemije: seznam peroralnih in subkutanih zdravil

Pred odhodom na potovanje ali počitnice

Kaheksija med hospitaliziranimi kroničnimi bolniki v Sloveniji

Top 5

Kakšne so razlike med diuretiki?

27. 4. 2025

O protokolu za presejanje in obravnavo KLB

24. 3. 2025

Prvi znak ledvične okvare

28. 4. 2025

Zdravljenje sladkorne bolezni tipa 2 – od teorije k praksi

28. 5. 2025

Diagnoza KLB upočasni upad ledvičnega delovanja

18. 4. 2024