Diabetes Academia

Strokovne vsebine s področja
kardio-renalno-metabolnih bolezni

Sveže smernice o sladkorni bolezni in srčno-žilnih boleznih

17. 9. 2019

V času letošnjega srečanja ESC so izšle smernice o preprečevanju in zdravljenju srčno-žilnih bolezni pri bolnikih s sladkorno boleznijo in prediabetesom. V nekem smislu revolucionarne smernice opredeljujejo nov način ocenjevanja srčno-žilnega tveganja in v nekaterih primerih izrivajo metformin iz prve linije.

Raziskava, ki spreminja naš pogled na srčno popuščanje in njegovo zdravljenje

17. 9. 2019

Zdravilo, primarno razvito za zdravljenje hiperglikemije, so v raziskavi DAPA-HF prvič preizkusili pri osebah brez sladkorne bolezni. Rezultati so osupljivi.

Sladke pijače niso dobre, kaj pa naravni sadni sok?

17. 9. 2019

Raziskovalce v obsežni ameriški raziskavi REGARDS je zanimalo, ali sladke in sladkane pijače povečujejo skupno umrljivost ter ali obstaja razlika med uživalci pijač, ki so bogate z naravnimi sladkorji, v primerjavi s tistimi, ki so bogate z dodanim sladkorjem.

Kako prepoznati kognitivni upad pri sladkornem bolniku

17. 9. 2019

ADA 2019: REWIND potrdil superiornost dulaglutida

21. 6. 2019

Na ADA so odmevali ugodni učinki agonista GLP-1 dulaglutida ob prejemanju enkrat na teden na srčno-žilno zdravje pri široki populaciji bolnikov s sladkorno boleznijo tipa 2.

Od glave do pete – vse je drugače

21. 6. 2019

Pri sladkornem bolniku žilne bolezni od glave do pete potekajo drugače in nas lahko tudi zavedejo. Dr. Mojca Lunder, dr. med.,je v uvodnem predavanju letošnjega srečanja Srce in diabetes izzvala stroko k razmišljanju, ali je rešitev lahko nova medicinska veja – vaskularna diabetologija.

ADA 2019: končno tudi odgovor o srčno-žilni varnosti sulfonilsečnin

21. 6. 2019

V raziskavi CAROLINA, ki je sicer preverjala srčno-žilno varnost zaviralca DPP-4 linagliptina, so primerjali srčno-žilne izide linagliptina in sulfonilsečnine glimepirid.

Zdravnik naj zastavlja čim bolj konkretna vprašanja

21. 6. 2019

Nove smernice uvajajo nova zdravila

21. 6. 2019

Lokalno zdravljenje s kortikosteroidi in pojav sladkorne bolezni

29. 5. 2019

Povezava med sistemskimi kortikosteroidi in pojavom sladkorne bolezni je znana že dolgo. Doslej pa ni bilo jasno, ali tudi lokalna uporaba kortikosteroidov, na primer za zdravljenje kožnih obolenj, kot sta luskavica in ekcem, spodbudi nastanek sladkorne bolezni.

Stres med nosečnostjo vpliva na tveganje za sladkorno bolezen pri otroku

29. 5. 2019

Intrauterino okolje pomembno vpliva na metabolične in srčno-žilne bolezni. Izpostavljenost kortizolu med nosečnostjo postopno narašča in ima pomembno vlogo pri razvoju organov in zorenju ploda. Prekomerna izpostavljenost kortizolu, na primer kot posledica stresa, pa ima lahko neugodne učinke na rast ploda.

Zaviralec SGLT2 kanagliflozin in ledvice

29. 5. 2019

Čeprav se je o ugodnih učinkih zaviralcev SGLT2 na ledvice že veliko pisalo, so izsledki raziskave o kanagliflozinu, v kateri so primarno proučevali učinek zdravila na ledvično funkcijo, tako pomembni, da je bila ta konec aprila objavljena v najprestižnejši medicinski reviji New England Journal of Medicine.

Katere so prave besede?

29. 5. 2019

Kakšna so načela dobrega komuniciranja z osebo s sladkorno boleznijo? Kaj vse jo moramo vprašati? Katere izraze v komunikaciji bi lahko zamenjali? Kako jo lahko spodbudimo in motiviramo?

Nove smernice Mednarodne skupine za diabetično nogo

29. 5. 2019

Pojavila se je nova oblika od inzulina odvisne sladkorne bolezni

22. 4. 2019

Zaviralci imunskih kontrolnih točk so povzročili revolucijo v terapiji raka, saj izboljšajo preživetje ljudi z različnimi vrstami karcinomov. Hkrati pa lahko inducirajo nastanek sladkorne bolezni, ki praviloma zahteva inzulinsko zdravljenje in nemalokrat je njena prva manifestacija diabetična ketoacidoza.

Strokovni konsenz tudi v Sloveniji

22. 4. 2019

Aktualni e-novičnik

O pobudi za kontinuirano merjenje glukoze v podkožju za preprečevanje SB2

Prvi znak ledvične okvare

IDF priznala sladkorno bolezen tipa 5

Mestne obdavčitve sladkih pijač in spremembe v ITM

Kakšne so razlike med diuretiki?

Top 5

O protokolu za presejanje in obravnavo KLB

24. 3. 2025

Zakaj in kako uporabljati točkovalnike SCORE2?

22. 11. 2024

Prilagajanje zdravljenja z zaviralci SGLT2 in agonisti receptorjev GLP-1 pred posegi

23. 6. 2024

OSA pri osebah s sladkorno boleznijo tipa 2

15. 4. 2024

Diagnoza KLB upočasni upad ledvičnega delovanja

18. 4. 2024