Nove angleške smernice za prehrano pri prediabetesu in sladkorni bolezni

21. 3. 2018

Marca so bile objavljene nove angleške smernice, ki podrobno razčlenjujejo nasvete za prehransko terapijo pri sladkorni bolezni. Glavni poudarek je na prehrani, ki mora bolj kot slediti nekim trdnim priporočilom biti prilagojena posamezniku.

Sodobni vidiki motenj hranjenja

21. 3. 2018

Na marčevskem srečanju Združenja endokrinologov Slovenije so predstavili nekatere sodobnejše oblike motenj hranjenja. Dr. Karin Sernec z Univerzitetne psihiatrične bolnišnice Ljubljana je poudarila, da se te motnje zelo ostro zarežejo v možnost samovodenja sladkorne bolezni.

Z zavoro sistemskega vnetja ne preprečimo napredovanja prediabetesa v diabetes

21. 3. 2018

Raziskava CANTOS je pokazala, da je terapija s canakinumabom zmanjša umrljivost zaradi srčno-žilnih dogodkov. Naslednje zanimivo vprašanje pa je, ali lahko z zavoro imunskega sistema uspešno zmanjšamo tudi pojavnost sladkorne bolezni, ki je tesno povezana s kroničnim vnetjem.

Brez povečanega tveganja za amputacije

21. 3. 2018

Zdravljenje z empagliflozinom ni povečalo tveganja za amputacije spodnjih okončin pri sladkornih bolnikih, vključenih v raziskavo EMPA-REG OUTCOME. Objavljena podanaliza je še ena v vrsti številnih objav podatkov, pridobljenih s to prelomno študijo.

Ali je s statini povzročena sladkorna bolezen enako nevarna kot tista, ki ni povezana z jemanjem statinov?

16. 2. 2018

V več raziskavah je bilo poudarjeno, da zdravljenje s statini poveča tveganje za pojav sladkorne bolezni. Pri tem je ključno razumeti, ali ima na tak način povzročena sladkorna bolezen enak profil tveganja za srčno-žilne bolezni kot sladkorna bolezen, ki ni povzročena s statini.

Zdravje zob vpliva na urejenost sladkorne bolezni

16. 2. 2018

V nedavni randomizirani raziskavi so znanstveniki iz zobne bolnišnice Univerze v Barceloni preverili, ali lahko z zdravljenjem kroničnega periodontitisa vplivamo na boljšo urejenost sladkorne bolezni.

Sladkorna bolezen zmanjša plastičnost kosti

16. 2. 2018

Sladkorna bolezen prinaša dodatno tveganje za zlome kosti, predvsem zlome kolka, čeprav je kostna gostota v normalnem območju ali le blago znižana. Ameriški zanstveniki so objavili raziskavo, v kateri pojasnjujejo, da je razlog večje lomljivosti v spremembi kolagena.

Zakaj je ketogena dieta zanimiva za bolnike s sladkorno boleznijo?

16. 2. 2018

Ketogena dieta zelo omeji vnos ogljikovih hidratov, namesto njih pa se poveča uživanje maščob in beljakovin. V reviji JAMA so predstavili trenutno poznavanje pomena ketogene diete za urejenost glikemije in njenega vpliva na telesno težo pri bolnikih z debelostjo.

Smernice ADA 2018 – nov algoritem zdravljenja hiperglikemije

16. 2. 2018

Začetek leta v diabetologiji že vrsto let zaznamujejo nove smernice ADA. Letos je v njih največ prahu dvignil nov algoritem zdravljenja hiperglikemije, ki se po mnogih letih prvič takoj po metforminu deli na dva kraka, glede na prisotnost ali odsotnost SŽ-bolezni.

Uporaba statinov in tveganje za razvoj diabetesa

23. 11. 2017

Vpliv statinov sega onkraj zniževanja holesterola in prek pleiotropičnih učinkov, kot so vpliv na sistemsko vnetje, endotelno funkcijo in oksidativni stres. Zato bi lahko pričakovali tudi zmanjšanje tveganja za razvoj sladkorne bolezni tipa 2, vendar podatki kažejo nasprotno.

Učinek oreščkov na zdravje je pri vsejedih in vegetarijancih različen

23. 11. 2017

Redno uživanje oreščkov je eno od univerzalnih priporočil zdrave prehrane in tudi prehrane pri sladkorni bolezni. V angleško-novozelandski raziskavi so želeli ugotoviti, ali so koristi rednega uživanja oreščkov povezane z načinom prehrane.

Zdravstveni učinek prekomerne telesne teže in debelosti v 195 državah v 25 letih

23. 11. 2017

V NEJM je bil objavljen članek z analizo podatkov o bremenu prekomerne telesne teže in debelosti v svetu. Naraščanje prevalence in bremena bolezni narekuje skrbno spremljanje tudi v prihodnje, predvsem zaradi možnosti uvedbe intervencijskih ukrepov ter merjenja njihovih učinkov.

Drugi tir v boju s sladkorno boleznijo

23. 11. 2017

Na jesenskem srečanju endokrinološke sekcije so med drugim govorili o tem, kaj vse ponuja drugi tir zdravljenja sladkorne bolezni po metforminu, ki letos zaznamuje 60-letnico uporabe. Posamezne skupine zdravil so predstavili zdravniki z UKC Ljubljana.

Preglednica: Zdravljenje hiperglikemije

9. 11. 2017

Osvežili smo preglednico zdravil za zdravljenje hiperglikemije. Preglednico si lahko tudi natisnete ali shranite.

Hiperinzulinemija podvoji tveganje za smrt zaradi karcinoma

23. 10. 2017

Hiperinzulinemija je največkrat posledica inzulinske rezistence. V znani ameriški raziskavi NHANES pa so si zastavili vprašanje, ali hiperinzulinemija sama po sebi, ob odsotnosti sladkorne bolezni in debelosti, poveča tveganje za karcinome.

Spletna igrica izboljša doseganje glikemičnih ciljev

23. 10. 2017

V prestižni diabetološki reviji Diabetes Care so objavili izsledke zanimive ameriške randomizirane raziskave, kjer so preverjali, ali lahko s pomočjo tekmovalne spletne igrice, ki krepi samooskrbo, izboljšajo ravni glikiranega hemoglobina pri bolnikih s sladkorno boleznijo.

Antihiperglikemična terapija in moška plodnost

23. 10. 2017

Pojav sladkorne bolezni se seli v vse zgodnejše življenjsko obdobje. Veča se tveganje, da bolezen prizadene moške ravno v času njihovega reprodukcijskega okna. Vvpliv različnih antihiperglikemičnih zdravil na reprodukcijsko zdravje moških pa je slabo poznan.

Samomeritve glukoze pri sladkornih bolnikih tipa 2 na primarni ravni zdravstva

23. 10. 2017

Junija je bil v reviji JAMA Internal Medicine objavljen članek o raziskavi, izvedeni v ZDA pri diabetikih tipa 2, ki niso bili zdravljeni z inzulinom: raziskava ni pokazala razlik med urejenostjo glikemije pri osebah, ki so izvajale redne samokontrole ravni glukoze ali pa jih niso.

Presejalni program za diabetično retinopatijo

23. 10. 2017

Nove smernice za zdravljenje diabetične retinopatije

23. 10. 2017

Z novostmi v zdravljenju diabetičnega makularnega edema se laserska terapija vse bolj umika zdravilom anti-VEGF. Pomembno pa je, da se z zdravljenjem oči ne čaka niti takrat, ko sladkorna bolezen še ni dobro sistemsko urejena, je poudarila prof. dr. Mojca Urbančič, dr. med.

Aktualni e-novičnik

Diagnoza KLB upočasni upad ledvičnega delovanja

Kaj nam pove urinski testni listič?

Več kot polovica neposrednih izdatkov za sladkorno bolezen je povezana z zapleti

Misel na sladkorno bolezen tipa 1 je misel na večnost

OSA pri osebah s sladkorno boleznijo tipa 2

Prijavite se na e-novičnik

Top 5

Kako izbrati kardioprotektivno antihiperglikemično terapijo?

21. 3. 2024

Zakaj in kako obravnavati kardiometabolni sindrom?

21. 3. 2024

Arterijska hipertenzija pri bolnikih s sladkorno boleznijo

23. 2. 2024

Kdaj in kako napotiti osebe s sladkorno boleznijo k diabetologu?

24. 3. 2023

Najnovejša priporočila za obravnavo diabetične noge

29. 5. 2023

Prijava na e-novice

Želite biti redno in pravočasno obveščeni o aktualnih novostih in dogajanju s prodročja zdravljenja sladkorne bolezni?
Vpišite svoje ime, priimek in e-pošto ter se prijavite na naše novice.

O nas

Portal Diabetes-academia.org je zbirno mesto preverjenih informacij in novosti iz področja zdravljenja sladkorne bolezni. Uredništvo, v katerem deluje izkušena ekipa urednikov in novinarjev v sodelovanju z zdravniki, je član združenja European Medical Writers Association.

ISSN 2712-4088

Kontakt

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
1000 Ljubljana

Pravne informacije

© 2024 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.