Kdo so bolniki z največjo variabilnostjo krvne glukoze?

3. 10. 2016

Znano je, da je variabilnost HbA1c pomembna, saj je povezana z večjim tveganjem za ledvično bolezen, s srčno-žilnimi boleznimi in splošnim preživetjem. Škotska raziskava odkriva, katere so lastnosti posameznikov, pri katerih je ta variabilnost največja.

Dvojni diabetes: kaj je to?

6. 9. 2016

Malokdo pozna definicijo dvojnega diabetesa – pojav sladkorne bolezni tipa 1 in značilnosti metaboličnega sindroma pri isti osebi. Nova raziskava kaže, da takih bolnikov ni malo in da so bolj ogroženi.

Vadba kot zdravilo: kako se izogniti morebitnim nevarnostim

6. 9. 2016

Čeprav je telesna dejavnost osnova pri zdravljenju sladkorne bolezni, se pri tem srečujemo tudi z nekaj ovirami. Mnogi posamezniki kljub koristim telesne vadbe ne postanejo ali ostanejo redno aktivni, poleg tega pa ima vadba lahko velik vpliv na metabolizem v telesu.

Oreški in diabetes

6. 9. 2016

Oreški so vir enkrat ali večkrat nenasičenih maščobnih kislin, prehranskih vlaknin, fenolov, tokoferolov, fosfolipidov, karotenoidov, nekaterih mineralov in drugih snovi. Po nekaterih raziskavah naj bi imeli ugoden vpliv na potek sladkorne bolezni, vendar na NIJZ svarijo pred aflatoksini.

Nosečnostna sladkorna bolezen in debelost otrok

6. 9. 2016

Nova raziskava poskuša opredeliti povezavo med nosečnostno sladkorno boleznijo in njenimi posledicami za otroka v različnih okoljih, in sicer med različnimi socialnimi sloji in življenjskimi standardi v različnih državah.

Izgubljena leta življenja

6. 9. 2016

Bolniki s sladkorno boleznijo tipa 2 imajo večjo srčno-žilno ogroženost kot njihovi vrstniki brez te bolezni. A koliko večja je ta ogroženost v resnici, ni povsem jasno, še posebno ker se sodobna oskrba bolnikov precej razlikuje od oskrbe izpred desetletij.

Magnetna stimulacija možganov za zdravljenje debelosti

27. 6. 2016

Pogled na debelost in njeno zdravljenje je močno zaznamovalo spoznanje, da je debelost v bistvu »bolezen možganov«. Tako so na letošnjem kongresu ADA predstavili zanimivo raziskavo, v kateri so proučevali vpliv transkranialne magnetne stimulacije (TMS) na zmanjšanje telesne teže.

Ali vadba upočasni razvoj diabetesa tipa 1?

26. 6. 2016

Funkcija betacelic je običajno v času diagnoze sladkorne bolezni tipa 1 še ohranjena, raziskave pa so pokazale, da ima njeno ohranjanje pomembne klinične koristi. Med mogočimi pristopi za ohranjanje betacelic je kot kaže tudi telesna vadba.

Podrobneje iz raziskave EMPA-REG Kidney

26. 6. 2016

Podanaliza raziskave EMPA-REG, predstavljena na letošnjem srečanju ADA, govori o tem, da ima zdravljenje z zaviralci SGLT2 lahko celo ugoden učinek na ledvice. Pri tem gre zagotovo za delovanje več mehanizmov hkrati, nam je rezultate komentirala doc. dr. Draženka Pongrac Barlovič, dr. med.

Liraglutid in srčno-žilna varnost

26. 6. 2016

Ena od željno pričakovanih predstavitev na letošnjem srečanju ameriškega diabetološkega združenja ADA je bila zagotovo tista o rezultatih raziskave LEADER. Objavljena raziskava z liraglutidom je potrdila njegov ugoden vpliv na srčno-žilno varnost.

Sladkorna bolezen in prehranjevanje

26. 5. 2016

O ugodnih učinkih prehrane z nizkim glikemičnim indeksom se v zvezi s sladkorno boleznijo govori že zelo dolgo. Zadnje čase se mu pridružujejo še pojmi, kot so glikemično breme, indeks sitosti, glikemični glukozni ekvivalent in podobno.

Smernice ADA: oskrba starejših s sladkorno boleznijo

26. 5. 2016

Vsaka četrta oseba, starejša od 65 let, ima sladkorno bolezen. Ta poveča tveganje za prezgodnjo smrt, funkcionalno prizadetost in pojavljanje pridruženih bolezni. V letošnjih smernicah ADA so prav obravnavi starejših odraslih s sladkorno boleznijo namenili več pozornosti.

Pristopi k bolniku s sladkorno boleznijo tipa 2 in maščobno infiltracijo jeter

26. 5. 2016

V zadnjih številkah revije Diabetologia so objavili serijo člankov o sladkorni bolezni in nealkoholni jetrni okvari, ki so nastali kot povzetek s posebne konference EASD »The liver in focus«, kjer so se zbrali najvidnejši raziskovalci s tega področja.

Starejše inzuline uporabljamo samo zaradi cene

26. 5. 2016

Prof. dr. Asimina Mitrakou, dr. med., pojasnjuje, da smernice za zdravljenje sladkorne bolezni tipa 2 z inzulinom še vedno priporočajo uporabo starejših in cenejših inzulinov, čeprav je glede na rezultate zdravljenja jasno, da se z novejšimi analogi pri bolnikih dosegajo boljši uspehi.

Umetna sladila – več škode kot koristi?

19. 4. 2016

Nekalorična umetna sladila se zdijo imeniten izbor za ljudi, ki želijo znižati telesno težo ali zaradi sladkorne ne želijo posegati po sladkorju. Journal of Neurogastroenterology and Motility pa je aprila objavil najnovejša spoznanja glede vpliva umetnih sladil na črevo in na metabolizem.

Učinki zdravljenja obstruktivne apneje v spanju pri bolnikih s sladkorno boleznijo

19. 4. 2016

Zdravljenje sindroma obstruktivne apneje v spanju s pomočjo aparata CPAP ima pri bolnikih, ki se zdravijo po tej poti, zagotovo ugodne učinke na kakovost življenja. Nimamo pa še nedvomnih dokazov, da terapija s CPAP izboljša inzulinsko rezistenco in zniža stopnjo hiperglikemije.

Zdravljenje sladkorne bolezni – iskanje vzrokov za bolnikovo vedenje

19. 4. 2016

Eden največjih izzivov pri delu z ljudmi s sladkorno, je olajšati jim napore, da dosežejo in ohranijo vedenjske spremembe. Zdravstveni delavci se pogosto osredotočajo na vedenje bolnikov in ga razumejo kot problem, ne iščejo pa pravega vzroka za težave.

Ko je dobrega preveč – prekomerna samokontrola in upoštevanje prehranskih priporočil

19. 4. 2016

Ameriški znanstevniki so z znanim modelom s področja psihologije poskušali razložiti pogost pojav, ki ga opažamo tudi pri bolnikih s sladkorno boleznijo: zakaj je razmeroma enostavno shujšati, a veliko težje zmanjšano telesno težo vzdrževati.

Zdravljenje hiperglikemije in srčno-žilni izidi

19. 4. 2016

Na spomladanski sekciji Združenja endokrinologov Slovenije je doc. dr. Draženka Pongrac Barlovičeva spregovorila o vlogi zdravljenja hiperglikemije za zmanjševanje srčno-žilne ogroženosti.

Odkrivanje sladkorne bolezni v nosečnosti

24. 3. 2016

Sladkorna bolezen je najpogostejša kronična bolezen, ki se lahko pojavi v nosečnosti. Motnja v metabolizmu glukoze se pokaže v petih do desetih odstotkih nosečnosti, piše dr. Marjeta Tomažič, dr. med., s Kliničnega oddelka za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni v UKC Ljubljana.

Aktualni e-novičnik

Diagnoza KLB upočasni upad ledvičnega delovanja

Kaj nam pove urinski testni listič?

Več kot polovica neposrednih izdatkov za sladkorno bolezen je povezana z zapleti

Misel na sladkorno bolezen tipa 1 je misel na večnost

OSA pri osebah s sladkorno boleznijo tipa 2

Prijavite se na e-novičnik

Top 5

Kako izbrati kardioprotektivno antihiperglikemično terapijo?

21. 3. 2024

Zakaj in kako obravnavati kardiometabolni sindrom?

21. 3. 2024

Arterijska hipertenzija pri bolnikih s sladkorno boleznijo

23. 2. 2024

Kdaj in kako napotiti osebe s sladkorno boleznijo k diabetologu?

24. 3. 2023

Najnovejša priporočila za obravnavo diabetične noge

29. 5. 2023

Prijava na e-novice

Želite biti redno in pravočasno obveščeni o aktualnih novostih in dogajanju s prodročja zdravljenja sladkorne bolezni?
Vpišite svoje ime, priimek in e-pošto ter se prijavite na naše novice.

O nas

Portal Diabetes-academia.org je zbirno mesto preverjenih informacij in novosti iz področja zdravljenja sladkorne bolezni. Uredništvo, v katerem deluje izkušena ekipa urednikov in novinarjev v sodelovanju z zdravniki, je član združenja European Medical Writers Association.

ISSN 2712-4088

Kontakt

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
1000 Ljubljana

Pravne informacije

© 2024 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.