Diabetes Academia

Članki

Zdravje zob vpliva na urejenost sladkorne bolezni

16. 2. 2018

V nedavni randomizirani raziskavi so znanstveniki iz zobne bolnišnice Univerze v Barceloni preverili, ali lahko z zdravljenjem kroničnega periodontitisa vplivamo na boljšo urejenost sladkorne bolezni.

Sladkorna bolezen zmanjša plastičnost kosti

16. 2. 2018

Sladkorna bolezen prinaša dodatno tveganje za zlome kosti, predvsem zlome kolka, čeprav je kostna gostota v normalnem območju ali le blago znižana. Ameriški zanstveniki so objavili raziskavo, v kateri pojasnjujejo, da je razlog večje lomljivosti v spremembi kolagena.

Zakaj je ketogena dieta zanimiva za bolnike s sladkorno boleznijo?

16. 2. 2018

Ketogena dieta zelo omeji vnos ogljikovih hidratov, namesto njih pa se poveča uživanje maščob in beljakovin. V reviji JAMA so predstavili trenutno poznavanje pomena ketogene diete za urejenost glikemije in njenega vpliva na telesno težo pri bolnikih z debelostjo.

Smernice ADA 2018 – nov algoritem zdravljenja hiperglikemije

16. 2. 2018

Začetek leta v diabetologiji že vrsto let zaznamujejo nove smernice ADA. Letos je v njih največ prahu dvignil nov algoritem zdravljenja hiperglikemije, ki se po mnogih letih prvič takoj po metforminu deli na dva kraka, glede na prisotnost ali odsotnost SŽ-bolezni.

Uporaba statinov in tveganje za razvoj diabetesa

23. 11. 2017

Vpliv statinov sega onkraj zniževanja holesterola in prek pleiotropičnih učinkov, kot so vpliv na sistemsko vnetje, endotelno funkcijo in oksidativni stres. Zato bi lahko pričakovali tudi zmanjšanje tveganja za razvoj sladkorne bolezni tipa 2, vendar podatki kažejo nasprotno.

Učinek oreščkov na zdravje je pri vsejedih in vegetarijancih različen

23. 11. 2017

Redno uživanje oreščkov je eno od univerzalnih priporočil zdrave prehrane in tudi prehrane pri sladkorni bolezni. V angleško-novozelandski raziskavi so želeli ugotoviti, ali so koristi rednega uživanja oreščkov povezane z načinom prehrane.

Zdravstveni učinek prekomerne telesne teže in debelosti v 195 državah v 25 letih

23. 11. 2017

V NEJM je bil objavljen članek z analizo podatkov o bremenu prekomerne telesne teže in debelosti v svetu. Naraščanje prevalence in bremena bolezni narekuje skrbno spremljanje tudi v prihodnje, predvsem zaradi možnosti uvedbe intervencijskih ukrepov ter merjenja njihovih učinkov.

Drugi tir v boju s sladkorno boleznijo

23. 11. 2017

Na jesenskem srečanju endokrinološke sekcije so med drugim govorili o tem, kaj vse ponuja drugi tir zdravljenja sladkorne bolezni po metforminu, ki letos zaznamuje 60-letnico uporabe. Posamezne skupine zdravil so predstavili zdravniki z UKC Ljubljana.

Preglednica: Zdravljenje hiperglikemije

9. 11. 2017

Osvežili smo preglednico zdravil za zdravljenje hiperglikemije. Preglednico si lahko tudi natisnete ali shranite.

Hiperinzulinemija podvoji tveganje za smrt zaradi karcinoma

23. 10. 2017

Hiperinzulinemija je največkrat posledica inzulinske rezistence. V znani ameriški raziskavi NHANES pa so si zastavili vprašanje, ali hiperinzulinemija sama po sebi, ob odsotnosti sladkorne bolezni in debelosti, poveča tveganje za karcinome.

Spletna igrica izboljša doseganje glikemičnih ciljev

23. 10. 2017

V prestižni diabetološki reviji Diabetes Care so objavili izsledke zanimive ameriške randomizirane raziskave, kjer so preverjali, ali lahko s pomočjo tekmovalne spletne igrice, ki krepi samooskrbo, izboljšajo ravni glikiranega hemoglobina pri bolnikih s sladkorno boleznijo.

Antihiperglikemična terapija in moška plodnost

23. 10. 2017

Pojav sladkorne bolezni se seli v vse zgodnejše življenjsko obdobje. Veča se tveganje, da bolezen prizadene moške ravno v času njihovega reprodukcijskega okna. Vvpliv različnih antihiperglikemičnih zdravil na reprodukcijsko zdravje moških pa je slabo poznan.

Samomeritve glukoze pri sladkornih bolnikih tipa 2 na primarni ravni zdravstva

23. 10. 2017

Junija je bil v reviji JAMA Internal Medicine objavljen članek o raziskavi, izvedeni v ZDA pri diabetikih tipa 2, ki niso bili zdravljeni z inzulinom: raziskava ni pokazala razlik med urejenostjo glikemije pri osebah, ki so izvajale redne samokontrole ravni glukoze ali pa jih niso.

Presejalni program za diabetično retinopatijo

23. 10. 2017

Nove smernice za zdravljenje diabetične retinopatije

23. 10. 2017

Z novostmi v zdravljenju diabetičnega makularnega edema se laserska terapija vse bolj umika zdravilom anti-VEGF. Pomembno pa je, da se z zdravljenjem oči ne čaka niti takrat, ko sladkorna bolezen še ni dobro sistemsko urejena, je poudarila prof. dr. Mojca Urbančič, dr. med.

Umetna sladila in črevesni odziv na glukozo

26. 9. 2017

Na letošnjem EASD je bila predstavljena avstralska raziskava, ki dokazuje, da umetna sladila, ki jih vsebujejo »dietne pijače«, spremenijo odziv črevesja na metabolizem glukoze in s tem najverjetneje povečajo tveganje za pojav sladkorne bolezni tipa 2.

Prvi dokaz učinkovitosti in varnosti oralnega bazalnega inzulina

26. 9. 2017

Na letošnjem kongresu EASD so predstavili rezultate prve raziskave, ki je pokazala učinkovitost oralnega inzulina pri bolnikih s sladkorno boleznijo tipa 2. Glavna želja je bila narediti inzulin, ki bi preprečil predolgo odlašanje začetka zdravljenja z inzulinom.

Srčno-žilni izidi pri jemanju agonista GLP-1 eksenatida LAR enkrat na teden

26. 9. 2017

Po nevtralnem učinku agonista GLP-1 liksisenatida na srčno-žilne izide in ugodnem učinku agonistov GLP-1 liraglutida in semaglutida smo dočakali tudi rezultate raziskave srčno-žilne varnosti eksenatida LAR (raziskava EXSCEL). Dokazal je SŽ varnost, ne pa tudi dodatnih SŽ koristi.

Srčno-žilna varnost in zaviralci PCSK9 pri bolnikih s sladkorno boleznijo

26. 9. 2017

Zaviralec PCSK9 evolokumab je znižal LDL-holesterol in pogostnost srčno-žilnih dogodkov v raziskavi FOURIER. Na letošnjem EASD so predstavili vnaprej opredeljeno podanalizo učinkovitosti evolokumaba pri podskupini bolnikov s sladkorno boleznijo in tveganje za pojav sladkorne bolezni.

Je kognitivna terapija učinkovita v boju proti povečanju teže po uspešnem hujšanju?

26. 9. 2017

Pri bolnikih z debelostjo in brez sladkorne bolezni so raziskave potrdile uspešnost kognitivne terapije pri preprečevanju povečanja teže po uspešnem hujšanju. Na EASD pa so predstavili rezultate raziskave, ki kažejo, da pri sladkornih bolnikih skupinska kognitivna terapija ni učinkovita.

8 9 10 11 12 13 14

Aktualni e-novičnik

Polifarmakoterapija: kdaj je na mestu posvet s kliničnim farmacevtom?

MASLD

Presnovna bolezen, ki zahteva našo pozornost

Zdravljenje hiperglikemije: seznam peroralnih in subkutanih zdravil

Pred odhodom na potovanje ali počitnice

Kaheksija med hospitaliziranimi kroničnimi bolniki v Sloveniji

Top 5

Kakšne so razlike med diuretiki?

27. 4. 2025

O protokolu za presejanje in obravnavo KLB

24. 3. 2025

Prvi znak ledvične okvare

28. 4. 2025

Zdravljenje sladkorne bolezni tipa 2 – od teorije k praksi

28. 5. 2025

Diagnoza KLB upočasni upad ledvičnega delovanja

18. 4. 2024