Diabetes Academia

Članki

Primerjava izidov COVID-19 pri bolnikih s sladkorno boleznijo tipa 1 in 2

12. 11. 2020

Sladkorna bolezen je eden glavnih dejavnikov za večje tveganje za smrtnost ob obolelosti za COVID-19, poleg drugih kroničnih obolenj, kot so hipertenzija, bolezni srca in ledvic. Pa obstajajo razlike med sladkorno boleznijo tipa 1 in 2?

Presejanje diabetične retinopatije: (pre)velike razlike po regijah

12. 11. 2020

Z zgodnjo zaznavo in hitrim ter učinkovitim zdravljenjem lahko napredovanje diabetične retinopatije preprečimo, zato v Sloveniji deluje presejalni program. Po štirih letih delovanja programa so po relativnem številu presejanih še vedno razlike med regijami, poudarja oftalmologinja prof. dr. Mojca Globočnik Petrovič, dr. med.

Fajdigovi dnevi: v ospredju tudi srčno-žilna ogroženost sladkornih bolnikov

12. 11. 2020

Z natančnejšim ocenjevanjem srčno-žilne ogroženosti prepoznamo tiste sladkorne bolnike, ki potrebujejo ustrezno diagnostiko, preventivno zdravljenje ali obvladovanje glikemije z zdravili, ki obenem zmanjšujejo tudi srčno-žilno tveganje, poudarja kardiolog izr. prof. dr. Borut Jug, dr. med.

EASD 2020: V središču antihiperglikemiki in kako izbrati pravega za pravega bolnika

13. 10. 2020

Na virtualnem EASD smo prisluhnili soočenju dveh pogledov na zdravljenje oseb s sladkorno boleznijo. Prvi je postavljal pri osebah s srčno-žilno boleznijo v prvo linijo zdravljenja zaviralce SGLT2-kanalčkov oziroma agoniste GLP-1 receptorje, drugi pa je v prvo terapevtsko linijo še vedno postavljal metformin.

Nov steber zdravljenja tudi pri srčnem popuščanju

13. 10. 2020

Ne glede na napredek pri zdravljenju srčnega popuščanja prognoza bolnikov še zdaleč ni optimalna, zato potrebujemo nove terapevtske možnosti, kot so to zaviralci SGLT2, so se strinjali slovenski kardiologi na septembrskem simpoziju Inovacije in novi načini zdravljenja srčnega popuščanja, kjer je bilo govora tudi o tem, kako jih uvrstiti v shemo zdravljenja.

Kako pogosto bolnikom s sladkorno boleznijo pregledujete noge?

13. 10. 2020

Z dobrim nadzorom nad krvnim sladkorjem in drugimi dejavniki tveganja bi lahko preprečili do 60 % kroničnih zapletov sladkorne bolezni, poudarja asist. dr. Mojca Lunder, dr. med., s KO za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni, ki je na Schrottovih dnevih v ospredje postavila prav prepoznavanje mikro- in makrovaskularnih zapletov.

FOOT & FOOD 2020: Ne smemo zapreti vrat

7. 9. 2020

Glavno sporočilo prof. dr. Vilme Urbančič, dr. med., in drugih predavateljev na letošnji delavnici FOOT & FOOD 2020 v Portorožu je bilo, da vrata za bolnike ne smejo biti zaprta niti med epidemijo. Zdravniki morajo za bolnike ostati dosegljivi. V tujini, kjer se je število pregledov drastično zmanjšalo, se posledice že kažejo.

Kongres ESC: Zaviralci SGLT-2-kanalčkov spet v ospredju

6. 9. 2020

Na evropskem kardiološkem kongresu so se kardiologi diabetesa dotaknili predvsem prek najnovejših raziskav v zvezi z zaviralci SGLT-2-kanalčkov. Zdaj so v žarišču njihovi učinki na ohranjanje ledvične funkcije in izboljšanje izidov srčnega popuščanja ne glede na prisotnost sladkorne bolezni.

Priporočila o prehrani in telesni dejavnosti ob SB2 bodo v veliko pomoč

6. 9. 2020

Izšla so slovenska priporočila o prehrani in telesni dejavnosti ob sladkorni bolezni tipa 2. Ne odlikuje jih le strokovnost, tako da bodo lahko vsi zdravstveni strokovnjaki dajali enake in verodostojne informacije, ampak tudi praktični, konkretni in pregledni nasveti, kako to narediti.

Agonisti receptorjev GLP-1 delujejo tudi brez trebušne slinavke

26. 6. 2020

Osebe po totalni pankreatektomiji imajo sladkorno bolezen, ki pomeni enega največjih izzivov za zdravljenje. V reviji Diabetologia so objavili zanimivo raziskavo, kjer so dokazali, da agonisti receptorjev GLP-1 učinkovito znižajo hiperglikemijo tudi po totalni pankreatekomiji.

ADA 2020: Niso vsi zaviralci SGLT2 enaki!

26. 6. 2020

Kongres Ameriškega diabetološkega združenja (ADA), ki je letos potekal virtualno, ni prinesel veliko udarnih novic. Pod drobnogled smo vzeli nekaj zanimivejših novih podatkov o zaviralcih SGLT2, med drugim je nova raziskava pokazala, da učinek pri enem vendarle ne pomeni nujno učinka pri vsej skupini.

Pozna večerja je tveganje za sladkorno bolezen

26. 6. 2020

Pozna večerja spremeni metabolične označevalce med spanjem tako, da se poveča tveganje za debelost in sladkorno bolezen, je ugotovitev manjše randomizirane navzkrižne raziskave Univerze Johns Hopkins iz Baltimora, objavljene v junijski številki Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism.

Raziskava z novim zaviralcem SGLT2-kanalčkov ertugliflozinom prinesla razočaranje

11. 5. 2020

Vse kaže, da raziskava z novim zaviralcem SGLT2-kanalčkov ertugliflozinom prekinja niz superiornih izidov te skupine zdravil. Podrobnejši rezultati bodo prvič predstavljeni na virtualnem srečanju ameriškega diabetološkega združenja 16. junija 2020.

Zgodbe zdravil za črpalko, cevi in filter še ni konec

11. 5. 2020

Kdo bi lahko predvidel, da bodo zdravila proti sladkorni bolezni postala tako učinkovita strategija zdravljenja srca in ledvic pri ljudeh s sladkorno boleznijo ali brez nje, se je v spletnem predavanju vprašal prof. dr. Subodth Verma, dr. med.,iz Bolnišnice St. Michael v Torontu.

Priporočila o tem, kako se pogovarjati z osebami, ki živijo z debelostjo

11. 5. 2020

Jezik, ki ga uporabljamo zdravstveni strokovnjaki, ko se obračamo na osebe z debelostjo, je tako pomemben, da so o tem vprašanju oblikovali posebna priporočila in jih objavili v reviji Lancet Diabetes and Endocrinology. Pri nastanku so sodelovale osebe, ki živijo z debelostjo, ter strokovnjaki multidisciplinarnih timov za obravnavo debelosti.

Kakšna navodila lahko da zdravnik osebam s sladkorno boleznijo na daljavo

15. 4. 2020

Med epidemijo je dostop do specialistov diabetologov otežen, veliko zapletov ali poslabšanj kroničnih bolezni zato poskušamo urediti »na daljavo«. Velikokrat se urejenost sladkorne bolezni ne bo poslabšala le zaradi okužbe z novim koronavirusom – lahko se bo poslabšala zaradi omejitve gibanja ali stresa.

Diabetes in COVID-19 – najpogostejše dileme in odgovori nanje

15. 4. 2020

Dnevno prihajajo sveži podatki v zvezi s COVID-19, precej je tudi informacij v povezavi s sladkorno boleznijo. Nekaj najpogostejših dilem in odgovorov nanje, ki so jih posredovali Ameriško diabetološko združenje (ADA), Evropska zveza za raziskovanje diabetesa (EASD), Angleško diabetološko združenje (Diabetes UK, ABCD) smo za vas zbrali v tem prispevku.

Večja ranljivost sladkornih bolnikov ne preseneča

15. 4. 2020

Zakaj je sladkorna bolezen dejavnik tveganja za težji potek COVID-19, je v spletnem predavanju razložil avstrijski strokovnjak dr. Helmut Brath, dr. med., iz Medicinskega središča Favoriten na Dunaju. Poudaril je, da je ob sladkorni bolezni težji potek okužb značilen in tudi pri COVID-19 ni presenečenje.

Skupno stališče Združenja kardiologov Slovenije in Združenja za arterijsko hipertenzijo pri Slovenskem zdravniškem društvu o COVID-19 in zdravljenju z zaviralci angiotenzin pretvarjajočega encima (ACE) ali blokatorji angiotenzinskih receptorjev (ARB)

3. 4. 2020

ACE-zaviralci in sartani povezani z večjim tveganjem za okužbo s koronavirusom?

16. 3. 2020

Iz analiz preživetja oseb, okuženih s SARS-CoV-2, se ugotavlja, da sta sladkorna bolezen in hipertenzija med najpogostejšimi pridruženimi boleznimi, ki so bile povezane s hujšim potekom COVID-19 in s smrtnim izidom. To je še posebej zanimivo ob poznavanju dejstva, da koronavirus vstopa v tarčne celice ob vezavi na encim ACE2, katerega raven je povišana ob terapiji z ACE-zaviralci in sartani.

4 5 6 7 8 9 10

Aktualni e-novičnik

Polifarmakoterapija: kdaj je na mestu posvet s kliničnim farmacevtom?

MASLD

Presnovna bolezen, ki zahteva našo pozornost

Zdravljenje hiperglikemije: seznam peroralnih in subkutanih zdravil

Pred odhodom na potovanje ali počitnice

Kaheksija med hospitaliziranimi kroničnimi bolniki v Sloveniji

Top 5

Kakšne so razlike med diuretiki?

27. 4. 2025

O protokolu za presejanje in obravnavo KLB

24. 3. 2025

Prvi znak ledvične okvare

28. 4. 2025

Zdravljenje sladkorne bolezni tipa 2 – od teorije k praksi

28. 5. 2025

Diagnoza KLB upočasni upad ledvičnega delovanja

18. 4. 2024