Vpliv spola na srčno-žilne bolezni pri sladkorni bolezni tipa 1

22. 3. 2022

Specialisti pediatrije Darja Šmigoc Schweiger, dr. med., prof. dr. Tadej Battelino, dr. med., in doc. dr. Urh Grošelj, dr. med., so opravili obširno analizo obstoječe literature, s katero so skušali ocenili prevalenco dejavnikov tveganja pri otrocih in mladostnikih s SB1 glede na razlike med spoloma in s tem povezan različen profil tveganja za SŽ-bolezni.

ADA in ESC priporočata podobno, kaj pa naše smernice?

22. 3. 2022

Podoben pristop zadnjih smernic ESC in ADA k obravnavi bolnikov s sladkorno boleznijo tipa 2 je pomemben, saj tako izginja dilema, kaj naj bo zdravilo prvega izbora, poudarja doc. dr. Miodrag Janić, dr. med., spec. interne medicine. Kako po novih mednarodnih priporočilih obravnavati bolnike?

Ogroženost s SŽ-boleznimi pri navidezno zdravih osebah

22. 3. 2022

Kako naj poteka presejanje na videz zdravih oseb za ocenjevanje ogroženosti s srčno-žilnimi boleznimi? Novosti v pristopu obravnave po novih smernicah ESC je predstavila prof. dr. Marija Petek Šter, dr. med., predstojnica Katedre za družinsko medicino Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani.

Tesnoba in kardiometabolično tveganje

21. 2. 2022

Tesnoba je povezana s povečanim tveganjem za začetek kardiometabolične bolezni, mehanizmi za njen nastanek pa ostajajo nejasni. Kaj so ugotovili v raziskavi, v kateri so 40 let proučevali kardiometabolično tveganje pri odraslih moških? Bi bilo smiselno zgodnejše ocenjevanje dejavnikov tveganja?

Sodobno zdravljenje kroničnega srčnega popuščanja

21. 2. 2022

Kako zdraviti srčno popuščanje z zmanjšanim iztisnim deležem? Doc. dr. Gregor Poglajen, dr. med., in prof. dr. Bojan Vrtovec, dr. med., s KO za kardiologijo, UKC Ljubljana, sta v preglednici pripravila sintezo priporočil Evropskega kardiološkega združenja in Ameriške zveze za kardiologijo.

»Družinski zdravniki dihamo na škrge«

21. 2. 2022

»V tem trenutku se večinoma ukvarjamo le z administrativnim delom v povezavi s covidom, obremenjeni smo z odgovarjanjem na vprašanja po e-pošti in telefonu, obravnavamo lahko le nujne primere,« opozarja Katarina Skubec Moćić, dr. med., iz ZD Celje. Na dolgi rok to za osebe z (ne)diagnosticirano sladkorno boleznijo ne pomeni nič dobrega.

Napake pri napotovanju k diabetologu

21. 2. 2022

Kako optimizirati napotovanje oseb s sladkorno boleznijo k diabetologu? Kdaj je priporočljiv e-posvet? Pojasnjuje Ajda Urbas, dr. med., spec. interne medicine iz ZD Koper. Razloži tudi, kako ukrepati ob povišanem krvnem sladkorju po jemanju kortikosteroidov oziroma ob covidu-19.

ADA 2022

V središču obravnave naj bo posameznik in ne sladkorna bolezen

21. 2. 2022

Ameriško diabetološko združenje je januarja letos izdalo letno posodobitev priporočil za obravnavo oseb s sladkorno boleznijo. Ključne novosti predstavlja doc. dr. Mojca Lunder, dr. med., s KO za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni UKC Ljubljana.

Ko odpovedo (ne)farmakološki ukrepi

15. 2. 2022

V Sloveniji imamo dobre multidisciplinarne time za obravnavo bolnikov z debelostjo in/ali sladkorno boleznijo, ki so primerni kandidati za metabolično oziroma bariatrično operacijo. Kdaj in pri katerih bolnikih lahko opravimo poseg? Kako potekata predoperativna priprava in spremljanje po posegu? Piše doc. dr. Jasna Klen, dr. med.

Novosti pri predpisovanju zaviralcev SGLT2

22. 11. 2021

Pripravili smo posodobljeno preglednico z novimi indikacijami za predpisovanje zaviralcev SGLT2, vključili pa smo tudi nove omejitve predpisovanja glede na oGF. Kdaj in kako lahko predpisujemo zaviralce SGLT2 pri sladkorni bolezni tipa 2, srčnem popuščanju in ledvični bolezni?

Sladkorna bolezen in epidemija covida-19

22. 11. 2021

Kako je potekalo vodenje sladkorne bolezni med epidemijo in kateri so ključni izzivi pri obravnavi oseb z že znano ali na novo odkrito sladkorno boleznijo ob covidu-19, je razložil diabetolog doc. dr. Miodrag Janić, dr. med. Znani pa so tudi podatki o umrljivosti zaradi covida-19, ki jih je predstavil epidemiolog prof. dr. Ivan Eržen, dr. med., z NIJZ.

Nacionalna raziskava: Odkrijmo sladkorno

21. 11. 2021

Znani so rezultati prve nacionalne raziskave v slovenskem prostoru, ki je odkrivala delež oseb s še neprepoznano sladkorno boleznijo tipa 2 in njihove značilnosti. Rezultate je na nacionalni konferenci o sladkorni bolezni predstavil soavtor raziskave Aleš Korošec z NIJZ. Pri katerih osebah je presejanje za sladkorno bolezen še posebej smiselno?

O izzivih obvladovanja dislipidemije

21. 11. 2021

Kakšne so posebnosti v lipidnem profilu oseb s sladkorno boleznijo in katere ciljne vrednosti morajo dosegati, razloži diabetolog doc. dr. Miodrag Janić, dr. med., s KO za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni, UKC Ljubljana. Svetuje tudi, kako doseči boljšo adherenco pri zdravljenju in predstavi novosti v farmakoterapiji.

Kako lahko zaščitimo srčno-žilni sistem in ledvice?

21. 11. 2021

Kljub optimalnemu nadzoru dejavnikov tveganja pri osebah s sladkorno boleznijo ostaja večje tveganje za srčno-žilne dogodke in odpoved ledvic, zato je ključna neposredna zaščita teh sistemov, poudarja doc. dr. Mojca Lunder, dr. med., spec. interne medicine, s KO za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni, UKC Ljubljana. Tu imajo posebno mesto zaviralci SGLT2, ki so se izkazali zaščitni tudi na proces ateroskleroze.

5 6 7 8 9 10 11

Aktualni e-novičnik

Diagnoza KLB upočasni upad ledvičnega delovanja

Kaj nam pove urinski testni listič?

Več kot polovica neposrednih izdatkov za sladkorno bolezen je povezana z zapleti

Misel na sladkorno bolezen tipa 1 je misel na večnost

OSA pri osebah s sladkorno boleznijo tipa 2

Prijavite se na e-novičnik

Top 5

Kako izbrati kardioprotektivno antihiperglikemično terapijo?

21. 3. 2024

Zakaj in kako obravnavati kardiometabolni sindrom?

21. 3. 2024

Arterijska hipertenzija pri bolnikih s sladkorno boleznijo

23. 2. 2024

Kdaj in kako napotiti osebe s sladkorno boleznijo k diabetologu?

24. 3. 2023

Najnovejša priporočila za obravnavo diabetične noge

29. 5. 2023

Prijava na e-novice

Želite biti redno in pravočasno obveščeni o aktualnih novostih in dogajanju s prodročja zdravljenja sladkorne bolezni?
Vpišite svoje ime, priimek in e-pošto ter se prijavite na naše novice.

O nas

Portal Diabetes-academia.org je zbirno mesto preverjenih informacij in novosti iz področja zdravljenja sladkorne bolezni. Uredništvo, v katerem deluje izkušena ekipa urednikov in novinarjev v sodelovanju z zdravniki, je član združenja European Medical Writers Association.

ISSN 2712-4088

Kontakt

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
1000 Ljubljana

Pravne informacije

© 2024 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.