Diabetes Academia

Strokovne vsebine s področja
kardio-renalno-metabolnih bolezni

Prepoznavanje novih tveganj

26. 9. 2022

Sistematična študija povzema izsledke svetovnih raziskav, ki zajemajo dokaze o povečanju števila novih zapletov in povečanih tveganj razvoja nekaterih bolezni in stanj pri osebah s SB1 in SB2. Predstavljamo povzetek študije.

Ne moremo si privoščiti dolgega čakanja na diagnozo

26. 9. 2022

Bolniki predolgo čakajo na pregled pri kardiologu in nato še na UZ-srca, zato je treba klasično paradigmo, po kateri zdravljenje sledi diagnozi, obrniti na glavo. Visok klinični sum za HFpEF ob specifičnih komorbidnostih zadostuje za takojšnjo uvedbo zaviralcev SGLT2, poudarja asist. mag. Anja Zupan Mežnar, dr. med., spec. kardiologije in vaskularne medicine.

NOVE SMERNICE ZA KLINIČNO OBRAVNAVO SLADKORNE BOLEZNI TIPA 2

Kako predpisovati antihiperglikemična zdravila?

26. 6. 2022

Katere so ključne novosti v Slovenskih smernicah za klinično obravnavo sladkorne bolezni tipa 2? Prof. dr. Andrej Janež, dr. med., je predstavil glavne spremembe v predpisovanju antihiperglikemičnih zdravil, urednica smernic, prof. dr. Draženka Pongrac Barlovičeva, dr. med., pa je razložila, kako zdraviti dislpidemijo, hipertenzijo in srčno popuščanje. 

NOVE SMERNICE ZA KLINIČNO OBRAVNAVO SLADKORNE BOLEZNI TIPA 2

Nova poglavja in sprememba v diagnosticiranju

26. 6. 2022

Kako po novem diagnosticirati sladkorno bolezen tipa 2? Kdaj in zakaj presejati za nealkoholno zamaščenost jeter? Kdaj in zakaj opraviti dodatne diagnostične preiskave? Kaj je novega v obravnavi diabetične noge? Poglavja so predstavili tudi Nadan Gregorič, dr. med., Špela Volčanšek, dr. med., doc. dr. Miodrag Janić, dr. med., in Vilma Urbančič, dr. med.

Zdravljenje hiperglikemije

26. 6. 2022

Predstavljamo posodobljeno preglednico peroralnih zdravil in zdravil za subkutano aplikacijo v zdravljenju hiperglikemije, ki so na voljo v Sloveniji. Preglednico je pripravila mag. farm. Alenka Kovačič, spec. klinične farmacije, recenzirala pa jo je doc. dr. Mojca Lunder, dr. med., spec. interne medicine.

Pred odhodom na potovanje ali počitnice

27. 6. 2025

Pred odhodom na počitnice ali potovanje se osebe s sladkorno boleznijo običajno obrnejo na zdravstvenega strokovnjaka glede navodil in potrebnih medicinsko-tehničnih pripomočkov ter zdravil, za katere se priporoča, da jih vzamejo s seboj. V prispevku, ki ga je napisala doc. dr. Mojca Lunder, dr. med., spec. interne medicine s KO za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni UKC Ljubljana, so povzeti temeljni nasveti.

Polifarmakoterapija: kdaj je na mestu posvet s kliničnim farmacevtom?

24. 6. 2025

Teja Glavnik Premuš, mag. farm., spec. klin. farmacije s SB Murska Sobota v videu skozi primere bolnikov predstavi, kaj lahko za varno in uspešno zdravljenje pri bolnikih, ki prejemajo številna zdravila, stori specialist klinične farmacije in kako v tem procesu deluje brezšivna skrb.

Zdravljenje hiperglikemije: seznam peroralnih in subkutanih zdravil

19. 6. 2025

V preglednici zdravil za zdravljenje hiperglikemije, smo s Saro Kendo, mag. farm., spec. klin. farm. iz SB dr. Franca Derganca Nova Gorica, ter doc. dr. Miodragom Janićem, dr. med., spec. interne medicine s KO za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni UKC Ljubljana, na enem mestu zbrali dostopno terapijo v Sloveniji.

Kaheksija med hospitaliziranimi kroničnimi bolniki v Sloveniji

19. 6. 2025

Ob razmeroma enostavni diagnostiki možnosti zdravljenja kaheksije ostajajo omejene, epidemiološki podatki o njeni razširjenosti pa nezadostni. V obsežni retrospektivni analizi, katere prvi avtor je prof. dr. Mitja Lainščak, dr. med., spec. interne medicine, kardiologije in vaskularne medicine ter klinične farmakologije, so proučili razširjenost kaheksije pri hospitaliziranih bolnikih v Sloveniji ter njen vpliv na izide zdravljenja.

MASLD

Presnovna bolezen, ki zahteva našo pozornost

19. 6. 2025

Metabolični motnji pridružena steatotična jetrna bolezen (metabolic dysfunctionassociated steatotic liver disease, MASLD) je najpogostejša oblika kronične jetrne okvare, ki je tesno povezana z elementi metaboličnega sindroma. Na dogodku Dan jeter so v multidisciplinarni zasedbi razpravljali o najpomembnejših stanjih, ki so povezana z MASLD, ter pristopu k zdravljenju.

Učinkovitost empagliflozina pri HFpEF glede na stanje krhkosti bolnikov

11. 5. 2025

Krhkost je resno in pogosto pridruženo bolezensko stanje, povezano s srčnim popuščanjem z ohranjenim iztisnim deležem (HFpEF). Vpliv krhkosti na klinične izide pri HFpEF lahko vodi tudi v drugačno izbiro zdravljenja. V analizi post hoc raziskave EMPEROR-Presereved so odgovorili, kakšen učinek ima zdravljenje z zaviralcem SGLT2 empagliflozinom.

Mišice so ključ do presnovnega zdravja

25. 3. 2025

Mišice so veliko bolj pomembne za krepitev imunskega sistema, kot je veljalo še do nedavnega, brezštevilne popularne diete pa pogubna bližnjica do neučinkovite vadbe in nezadovoljnega posameznika. Le kombinacija ustrezne vadbe in pravilne prehrane je pot do optimalne mišične mase in zdravja, so bila sporočila simpozija Mišica 2.0.

Veseli smo lahko napredka zadnjega desetletja

25. 3. 2025

Kako učinkoviti smo pri doseganju ciljev zdravljenja mešane dislipidemije in kaj pripomore k boljšemu sodelovanju bolnikov? Mateja Verdinek, dr. med., spec. interne medicine iz SB Jesenice, predstavlja trenutne terapevtske možnosti in prihodnost zdravljenja.

VELIKI 4 - NEJM

Dolgotrajno zdravljenje z betablokatorji po srčnem infarktu

25. 3. 2025

Mnogi bolniki po srčnem infarktu prejemajo betablokatorje dosmrtno, saj optimalno trajanje takšnega zdravljenja ni znano. Rezultati raziskave, v kateri so želeli ugotoviti, ali je omenjeno zdravljenje varno skrajšati, so bili nedavno objavljeni v reviji NEJM.

Metformin in neželeni učinki na prebavilih

22. 12. 2024

Metformin je zaradi velike učinkovitosti pri zniževanju HbA1c, minimalnega tveganja za hipoglikemijo, dobrega varnostnega profila in nizkih stroškov še vedno zdravilo prvega izbora pri osebah s sladkorno boleznijo tipa 2. Pri uživanju metformina se v približno 20 % pojavijo neželeni učinki na prebavilih. Kako jih lahko obvladamo?

So kardiometabolne pridružene bolezni manifestacija AD?

17. 12. 2024

Klinično sliko atopijskega dermatitisa (AD) spremlja vrsta pridruženih bolezni, podatki o kardiometabolnih pridruženih boleznih pa so trenutno še nedosledni. V debati na kongresu EADV smo slišali dva vidika – dr. Carmen Maria Salavastru, dr. med., je zagovarjala pozitivno povezavo kardiometabolnih pridruženih bolezni kot manifestacije AD, medtem ko je prof. dr. Andreas Wollenberg, dr. med., menil, da te pridružene bolezni kažejo le povezavo z AD in niso manifestacija bolezni.

5 6 7 8 9 10 11

Aktualni e-novičnik

Polifarmakoterapija: kdaj je na mestu posvet s kliničnim farmacevtom?

MASLD

Presnovna bolezen, ki zahteva našo pozornost

Zdravljenje hiperglikemije: seznam peroralnih in subkutanih zdravil

Pred odhodom na potovanje ali počitnice

Kaheksija med hospitaliziranimi kroničnimi bolniki v Sloveniji

Top 5

Kakšne so razlike med diuretiki?

27. 4. 2025

O protokolu za presejanje in obravnavo KLB

24. 3. 2025

Prvi znak ledvične okvare

28. 4. 2025

Zdravljenje sladkorne bolezni tipa 2 – od teorije k praksi

28. 5. 2025

Diagnoza KLB upočasni upad ledvičnega delovanja

18. 4. 2024