Ne moremo si privoščiti dolgega čakanja na diagnozo

26. 9. 2022

Bolniki predolgo čakajo na pregled pri kardiologu in nato še na UZ-srca, zato je treba klasično paradigmo, po kateri zdravljenje sledi diagnozi, obrniti na glavo. Visok klinični sum za HFpEF ob specifičnih komorbidnostih zadostuje za takojšnjo uvedbo zaviralcev SGLT2, poudarja asist. mag. Anja Zupan Mežnar, dr. med., spec. kardiologije in vaskularne medicine.

NOVE SMERNICE ZA KLINIČNO OBRAVNAVO SLADKORNE BOLEZNI TIPA 2

Kako predpisovati antihiperglikemična zdravila?

26. 6. 2022

Katere so ključne novosti v Slovenskih smernicah za klinično obravnavo sladkorne bolezni tipa 2? Prof. dr. Andrej Janež, dr. med., je predstavil glavne spremembe v predpisovanju antihiperglikemičnih zdravil, urednica smernic, prof. dr. Draženka Pongrac Barlovičeva, dr. med., pa je razložila, kako zdraviti dislpidemijo, hipertenzijo in srčno popuščanje. 

NOVE SMERNICE ZA KLINIČNO OBRAVNAVO SLADKORNE BOLEZNI TIPA 2

Nova poglavja in sprememba v diagnosticiranju

26. 6. 2022

Kako po novem diagnosticirati sladkorno bolezen tipa 2? Kdaj in zakaj presejati za nealkoholno zamaščenost jeter? Kdaj in zakaj opraviti dodatne diagnostične preiskave? Kaj je novega v obravnavi diabetične noge? Poglavja so predstavili tudi Nadan Gregorič, dr. med., Špela Volčanšek, dr. med., doc. dr. Miodrag Janić, dr. med., in Vilma Urbančič, dr. med.

Zdravljenje hiperglikemije

26. 6. 2022

Predstavljamo posodobljeno preglednico peroralnih zdravil in zdravil za subkutano aplikacijo v zdravljenju hiperglikemije, ki so na voljo v Sloveniji. Preglednico je pripravila mag. farm. Alenka Kovačič, spec. klinične farmacije, recenzirala pa jo je doc. dr. Mojca Lunder, dr. med., spec. interne medicine.

Ultra predelana hrana in njeni škodljivi vplivi na zdravje

23. 6. 2024

Uživanje ultra predelane hrane je v vzponu. Krovni sistematični pregled dosedanjih metaanaliz, objavljen v reviji BMJ, je potrdil povezavo med takšnim načinom prehranjevanja in razvojem nekaterih bolezni ter povečano umrljivostjo.

Prilagajanje zdravljenja z zaviralci SGLT2 in agonisti receptorjev GLP-1 pred posegi

23. 6. 2024

Ob operativnih posegih je pri sodobni neinzulinski antihiperglikemični terapiji potrebna previdnost, bolnika moramo ustrezno pripraviti in informirati, poudarja doc. dr. Miodrag Janić, dr. med, spec. interne medicine s KO za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni UKC Ljubljana. Za koliko časa prekiniti terapijo? Kdaj poseg odložimo?

Kdaj je potrebna previdnost?

23. 6. 2024

Kakšna je vloga kliničnega farmacevta pri obravnavi oseb s sladkorno boleznijo tipa 2? Kdaj je potrebna previdnost in prilagoditev sodobne antidiabetične terapije? Pogled farmacevta predstavlja Sara Kenda, mag. farm., spec. klin. farm., vodja lekarne SB dr. Franca Derganca Nova Gorica.

Ali obstaja diabetična kardiomiopatija?

23. 6. 2024

Kdaj pomisliti na kardiomiopatijo pri osebi s sladkorno boleznijo tipa 2? Kako hitreje najti bolnike in kako jih obravnavati? Odgovarja dr. Andraž Cerar, dr. med., spec. kardiologije in vaskularne medicine s KO za kardiologijo UKC Ljubljana.

Zaradi luknje v nogi ne umreš, ali pač?

10. 6. 2024

Kakšna je povezava med diabetičnim stopalom in pridruženimi boleznimi, je na strokovnem srečanju Diabetična noga od A do Ž razložila izr. prof. dr. Vilma Urbančič Rovan, dr. med., spec. interne medicine s KO za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni UKC Ljubljana. Kateri bolniki so še bolj ogroženi za amputacijo in imajo večje tveganje za umrljivost?

Majhen odmerek acetilsalicilne kisline za preprečevanje nastanka sladkorne bolezni?

22. 3. 2024

Vnetje je povezano s patogenezo sladkorne bolezni. Zato so z dvojno slepo in s placebom kontrolirano raziskavo ASPREE raziskali naključni terapevtski učinek nizko odmerjene acetilsalicilne kisline na pojav sladkorne bolezni tipa 2 in koncentracijo glukoze na tešče med starejšimi odraslimi.

Debelost in sladkorna bolezen z roko v roki

5. 9. 2023

Več mehanizmov povezuje debelost in sladkorno bolezen, med katerimi je najmočnejši vnetni, o neželenih sovplivih dveh sodobnih epidemij in vnetja pa je spregovorila Ajda Urbas, dr. med., spec. interne medicine iz ZD Koper.

Napredne terapije naj ne bodo ekskluzivne

22. 8. 2023

V zadnjem desetletju je precejšnje število poljudnoznanstvenih objav o neželenih učinkih statinov po opažanju Mateje Verdinek, dr. med., spec. interne medicine iz Splošne bolnišnice Jesenice zelo negativno vplivalo na adherenco bolnikov. Sogovornica opozarja, da so neuravnotežene in neselektivne informacije škodo naredile tudi pri delu strokovne javnosti.

NOVICA

Empagliflozin v EU priporočen za zdravljenje odraslih s KLB

30. 6. 2023

Odbor za zdravila za uporabo v humani medicini (CHMP) pri EMA je konec junija izdal pozitivno mnenje, da priporoča empagliflozin za zdravljenje odraslih oseb s kronično ledvično boleznijo (KLB).

Breme neustrezne prehrane pri novonastali sladkorni bolezni tipa 2

23. 4. 2023

Čeprav ni dvoma, da je prehrana pomemben dejavnik tveganja za nastanek sladkorne bolezni tipa 2 (SBT2), absolutno in relativno breme prekomernega vnosa škodljivih ali nezadostnega vnosa zaščitnih živil v globalni pojavnosti SBT2 še vedno ni jasno. To vprašanje so raziskovali v študiji, nedavno objavljeni v reviji Nature Medicine.

E-IZOBRAŽEVANJE

Smernice za obravnavo SBT2 v praksi družinskega zdravnika

24. 3. 2023

Kako v praksi slediti slovenskim smernicam za klinično obravnavo sladkorne bolezni tipa 2 (SBT2)? V e-izobraževanju, ki ga je pripravila Tjaša Schwarzbartl, dr. med., spec. družinske medicine iz ZD dr. Julija Polca Kamnik, boste poznavanje smernic utrdili skozi osem izbranih primerov bolnikov, ki vključujejo dileme, s katerimi se pogosto srečujejo družinski zdravniki.

3 4 5 6 7 8 9

Aktualni e-novičnik

Ali obstaja diabetična kardiomiopatija?

Zaradi luknje v nogi ne umreš, ali pač?

Prilagajanje zdravljenja z zaviralci SGLT2 in agonisti receptorjev GLP-1 pred posegi

Ultra predelana hrana in njeni škodljivi vplivi na zdravje

Kdaj je potrebna previdnost?

Top 5

Stopnje sindroma KRM in temeljni ukrepi

23. 5. 2024

Diagnoza KLB upočasni upad ledvičnega delovanja

18. 4. 2024

Aktualne smernice ESC narekujejo pospešen terapevtski odziv

18. 4. 2024

Kako izbrati kardioprotektivno antihiperglikemično terapijo?

21. 3. 2024

Kdaj in kako napotiti osebe s sladkorno boleznijo k diabetologu?

24. 3. 2023

O nas

Portal Diabetes-academia.org je zbirno mesto preverjenih informacij in novosti iz področja zdravljenja sladkorne bolezni. Uredništvo, v katerem deluje izkušena ekipa urednikov in novinarjev v sodelovanju z zdravniki, je član združenja European Medical Writers Association.

ISSN 2712-4088

Kontakt

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
1000 Ljubljana

Pravne informacije

© 2024 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.