Posebnosti obravnave bolnikov z mediokalcinozo arterij

26. 6. 2022

Katere so posebnosti pri obravnavi bolnikov z mediokalcinozo arterij, kako postaviti diagnozo in zakaj je njeno prepoznavanje pomembno, razlaga dr. Jovana Nikolajević, dr. med., spec. kardiologije in vaskularne medicine s KO za žilne bolezni UKC Ljubljana.

Zakaj in kdaj zamenjati antihiperglikemično terapijo?

26. 6. 2022

Specialistka interne medicine Jana Komel, dr. med., iz ZD Koper, v videu razloži, zakaj in kdaj zamenjati s starejša antihiperglikemična zdravila z novejšimi. Poudari tudi, na kaj moramo biti pozorni pri spremembi terapije in zdravljenju sočasnih bolezni ter kako doseči boljše sodelovanje bolnika.

O raziskavah InRange in SURPASS-3 CGM na ATTD 2022

27. 5. 2022

Prof. dr. Tadej Battelino, dr. med., predsednik letošnje mednarodne konference ATTD, je na srečanju predstavljal podatke za InRange in SURPASS-3 CGM. Kaj je pokazala analiza o času v ciljnem območju pri proučevanih antihiperglikemikih? In katera novost na področju novih tehnologij je še odmevala?

Vzemimo usodo ledvic v svoje roke

25. 5. 2022

Kako vzeti usodo ledvic v svoje roke pri osebah s sladkorno boleznijo? Kako in zakaj s tem spremenimo življenja teh bolnikov, odgovarja asist. dr. Andrej Škoberne, dr. med., spec. nefrologije s Kliničnega oddelka za nefrologijo UKC Ljubljana.

Nova prelomnica v zdravljenju srčnega popuščanja

25. 5. 2022

Podatki zadnjih raziskav kažejo, da lahko z zaviralci SGLT2 spremenimo potek srčnega popuščanja z ohranjenim iztisnim deležem levega prekata. Nova dognanja predstavlja prof. dr. Bojan Vrtovec, dr. med., predstojnik Kliničnega oddelka za kardiologijo UKC Ljubljana.

Kaj vemo o epigenetiki pri sladkorni bolezni tipa 2?

23. 5. 2022

Kako pomemben dejavnik pri patogenezi sladkorne bolezni tipa 2 in tudi debelosti je epigenetika? Bi lahko v prihodnosti ta znanja prenesli v vsakodnevno klinično prakso, da bi preprečili povečano pojavnost sladkorne bolezni tipa 2 in razvijali nove terapevtske skupine? Piše doc. dr. Jasna Klen, dr. med.

Motnje hranjenja in sladkorna bolezen tipa 2

16. 5. 2022

Hrana je pomembna tema pri osebah s sladkorno boleznijo tipa 2. Ena največjih težav, povezana s to kronično boleznijo, je tudi preobremenjenost s hrano. Tako pri njih niso redke različne oblike motenj prehranjevanja in motenj hranjenja, so opozorili na 11. srečanju DiaMind. Kako jih prepoznati?

Obravnava žensk z gestacijskim diabetesom po porodu

27. 4. 2022

Kje naj poteka obravnava žensk z nosečnostno sladkorno boleznijo po porodu? Kako pogosto naj poteka spremljanje? Asist. Barbara Jemec Zalar, dr. med., spec. družinske medicine iz ZD Litija povzema ključna priporočila za obravnavo.

Novodiagnosticirana sladkorna bolezen po blagem covidu?

26. 4. 2022

Cilj retrospektivne nemške kohortne analize, nedavno objavljene v reviji Diabetologia, je bil proučiti incidenco sladkorne bolezni po blagi okužbi z novim koronavirusom. Kaj je pokazala raziskava?

Tekoče kalorije

26. 4. 2022

Kakšno tveganje pomeni uživanje sladkih pijač za razvoj sladkorne bolezni tipa 2? Kako zdrav nadomestek so pijače z malo ali nič kalorijami? Je zasvojenost s sladkorjem samo mit? Raziskave, ki prinašajo nove informacije o teh vprašanjih, predstavlja Špela Volčanšek, dr. med., spec. interne medicine z UKC Ljubljana.

Za dobro bolnika

26. 4. 2022

Valerija Šaško, dr. med., spec. družinske in splošne medicine, pojasnjuje, kako oceniti srčno-žilno ogroženost bolnikov s sladkorno boleznijo. Ponuja tudi nekaj praktičnih nasvetov, kako bolniku to ogroženost razložiti na njemu razumljiv način in kdaj uporabiti e-posvet s specialistom sekundarne ravni.

Sladkorna bolezen in zdravljenje dislipidemije

26. 4. 2022

Zdravljenje dislipidemije je pri osebah s sladkorno boleznijo eden ključnih elementov celostne obravnave. V infografiki predstavljamo cilje zdravljenja glede na srčno-žilno ogroženost in priporočeno terapijo. Kakšne pa so posebnosti diabetične dislipidemije?

Obravnava bolnikov po epidemiji covida-19

22. 3. 2022

Bolezni ne čakajo in jemljejo svoj davek, ki se bo večal s časom, potrebnim, da se bomo situaciji po epidemiji prilagodili, poudarja predstojnik Oddelka za Kardiologijo SB Celje, dr. Dragan Kovačić, dr. med., spec. interne medicine, kardiologije in vaskularne medicine. Kako naj v prihodnje poteka obravnava bolnikov s srčno-žilnimi boleznimi?

1 2 3 4 5

Aktualni e-novičnik

O izzivih obravnave KLB ob sladkorni bolezni

Do lažjih odločitev z oceno ogroženosti s srčno-žilnimi zapleti

Kaj je odmevalo na kongresu ADA?

Breme SB in projekcija prevalence

Prezrta farmacevtska skrb

Prijavite se na e-novičnik

Top 5

Kdaj in kako napotiti osebe s sladkorno boleznijo k diabetologu?

24. 3. 2023

Hiperglikemija pri zdravilih proti raku

21. 6. 2023

Najnovejša priporočila za preprečevanje in obravnavo diabetične noge

29. 5. 2023

Novonastala sladkorna bolezen ob jemanju statinov?

23. 4. 2023

Tveganje za mišične simptome ob zdravljenju s statini

14. 11. 2022

Prijava na e-novice

Želite biti redno in pravočasno obveščeni o aktualnih novostih in dogajanju s prodročja zdravljenja sladkorne bolezni?
Vpišite svoje ime, priimek in e-pošto ter se prijavite na naše novice.

O nas

Portal Diabetes-academia.org je zbirno mesto preverjenih informacij in novosti iz področja zdravljenja sladkorne bolezni. Uredništvo, v katerem deluje izkušena ekipa urednikov in novinarjev v sodelovanju z zdravniki, je član združenja European Medical Writers Association.

ISSN 2712-4088

Kontakt

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
1000 Ljubljana

Pravne informacije

© 2023 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.