Krvni sladkor v času epidemije in ob obolelosti za covidom-19

8. 2. 2021

Jana Komel, dr. med., spec. interne medicine razlaga, kaj se dogaja v času epidemije z bolniki in urejenostjo glikemije ter kako poskrbeti zanje med okužbo s SARS-CoV-2 zaradi preprečevanja iztirjanja krvnega sladkorja ter prilagoditve zdravljenja sladkorne bolezni.

ADA 2021: Kaj prinašajo nove smernice?

4. 2. 2021

Ameriško diabetološko združenje (ADA) prek rigoroznega postopka sintetizira najnovejše rezultate najodmevnejših raziskav s predhodnim znanjem in kliničnimi izkušnjami. Katere so najnovejše spremembe pri obravnavi bolnikov pri nefarmakološkem zdravljenju in individualizaciji terapije?

Zaviralec SGLT2-kanalčkov empagliflozin in aterosklerotični izidi

1. 2. 2021

Sekundarna analiza raziskave EMPA-REG OUTCOME odkriva, kakšno vrednost ima empagliflozin pri zmanjšanju skupnega bremena izidov, povezanih z aterosklerozo, hospitalizacijami zaradi srčne odpovedi, smrtnostjo in hospitalizacijami zaradi vseh vzrokov pri bolnikih s sladkorno boleznijo tipa 2.

Remisija sladkorne bolezni tipa 2 po dieti?

29. 1. 2021

Ali lahko osebe s sladkorno boleznijo tipa 2, ki sledijo strogi dieti z nizko vsebnostjo ogljikovih hidratov, brez stranskih učinkov dosežejo remisijo? Kako dolgo traja učinek? Odgovore ponuja študija, nedavno objavljena v reviji BMJ.

Kdaj in kako predpisovati zaviralce SGLT2?

15. 12. 2020

Komu jih lahko uvajamo, kakšne so njihove prednosti in dodatni ugodni učinki? Kako se jih predpisuje? Ključne informacije na enem mestu.

Smernice telesne dejavnosti pri sladkorni bolezni tipa 2

12. 11. 2020

Kakšna navodila dati bolniku za telesno vadbo, da bi imela največje učinke za zdravje in obvladovanje bolezni? Kako bolnika spodbujati k postopnemu napredovanju? Sta visoko intenzivna ter dolgotrajna vadba dovoljeni? Kdaj je vadba kontraindicirana? Uporabna vsebina slovenskih priporočil na enem mestu.

Primerjava izidov COVID-19 pri bolnikih s sladkorno boleznijo tipa 1 in 2

12. 11. 2020

Sladkorna bolezen je eden glavnih dejavnikov za večje tveganje za smrtnost ob obolelosti za COVID-19, poleg drugih kroničnih obolenj, kot so hipertenzija, bolezni srca in ledvic. Pa obstajajo razlike med sladkorno boleznijo tipa 1 in 2?

Presejanje diabetične retinopatije: (pre)velike razlike po regijah

12. 11. 2020

Z zgodnjo zaznavo in hitrim ter učinkovitim zdravljenjem lahko napredovanje diabetične retinopatije preprečimo, zato v Sloveniji deluje presejalni program. Po štirih letih delovanja programa so po relativnem številu presejanih še vedno razlike med regijami, poudarja oftalmologinja prof. dr. Mojca Globočnik Petrovič, dr. med.

Fajdigovi dnevi: v ospredju tudi srčno-žilna ogroženost sladkornih bolnikov

12. 11. 2020

Z natančnejšim ocenjevanjem srčno-žilne ogroženosti prepoznamo tiste sladkorne bolnike, ki potrebujejo ustrezno diagnostiko, preventivno zdravljenje ali obvladovanje glikemije z zdravili, ki obenem zmanjšujejo tudi srčno-žilno tveganje, poudarja kardiolog izr. prof. dr. Borut Jug, dr. med.

Izzivi družinskih zdravnikov pri obravnavi bolnikov

12. 11. 2020

Večji izziv kot nadzor nad urejenostjo glikemije ali spremenjene razmere v času COVID-19 je dostopnost kardiologov in nefrologov, za predpisovanje novejših zdravil pa si želijo posodobitve slovenskih smernic, pravi družinska zdravnica Katarina Skubec Moćić, dr. med., iz ZD Celje.

Nov steber zdravljenja tudi pri srčnem popuščanju

13. 10. 2020

Ne glede na napredek pri zdravljenju srčnega popuščanja prognoza bolnikov še zdaleč ni optimalna, zato potrebujemo nove terapevtske možnosti, kot so to zaviralci SGLT2, so se strinjali slovenski kardiologi na septembrskem simpoziju Inovacije in novi načini zdravljenja srčnega popuščanja, kjer je bilo govora tudi o tem, kako jih uvrstiti v shemo zdravljenja.

Kako pogosto bolnikom s sladkorno boleznijo pregledujete noge?

13. 10. 2020

Z dobrim nadzorom nad krvnim sladkorjem in drugimi dejavniki tveganja bi lahko preprečili do 60 % kroničnih zapletov sladkorne bolezni, poudarja asist. dr. Mojca Lunder, dr. med., s KO za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni, ki je na Schrottovih dnevih v ospredje postavila prav prepoznavanje mikro- in makrovaskularnih zapletov.

Smernice prehranske terapije pri sladkorni bolezni 2

13. 10. 2020

Na kaj moramo biti pozorni, ko komuniciramo z bolnikom o prehrani? Katere so bistvene spremembe v smernicah? Kdaj lahko zmanjšamo število obrokov? Kateri so bolj ali manj primerni prehranski vzorci, ki jih lahko svetujemo?

Diabetolog in kardiolog o razlikah v smernicah ESC in EASD

13. 10. 2020

Diabetolog asist. dr. Miodrag Janić, dr. med., in kardiolog asist. dr. Dragan Kovačić, dr. med., komentirata razlike v smernicah in se sprašujeta o najbolj primerni terapiji za bolnika.

8 9 10 11 12 13 14

Aktualni e-novičnik

Diagnoza KLB upočasni upad ledvičnega delovanja

Kaj nam pove urinski testni listič?

Več kot polovica neposrednih izdatkov za sladkorno bolezen je povezana z zapleti

Misel na sladkorno bolezen tipa 1 je misel na večnost

OSA pri osebah s sladkorno boleznijo tipa 2

Prijavite se na e-novičnik

Top 5

Kako izbrati kardioprotektivno antihiperglikemično terapijo?

21. 3. 2024

Zakaj in kako obravnavati kardiometabolni sindrom?

21. 3. 2024

Arterijska hipertenzija pri bolnikih s sladkorno boleznijo

23. 2. 2024

Kdaj in kako napotiti osebe s sladkorno boleznijo k diabetologu?

24. 3. 2023

Najnovejša priporočila za obravnavo diabetične noge

29. 5. 2023

Prijava na e-novice

Želite biti redno in pravočasno obveščeni o aktualnih novostih in dogajanju s prodročja zdravljenja sladkorne bolezni?
Vpišite svoje ime, priimek in e-pošto ter se prijavite na naše novice.

O nas

Portal Diabetes-academia.org je zbirno mesto preverjenih informacij in novosti iz področja zdravljenja sladkorne bolezni. Uredništvo, v katerem deluje izkušena ekipa urednikov in novinarjev v sodelovanju z zdravniki, je član združenja European Medical Writers Association.

ISSN 2712-4088

Kontakt

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
1000 Ljubljana

Pravne informacije

© 2024 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.