Debelost pri srčnem popuščanju skozi oči kardiologa
Prof. dr. Mitja Lainščak, dr. med., spec. interne medicine, kardiologije in vaskularne medicine ter klinične farmakologije, s SB Murska Sobota, po kongresu ESC komentira, kako pristopiti k obravnavi osebe s srčnim popuščanjem in debelostjo v luči že znanega in dokazov v pričakovanju.
Majhen odmerek acetilsalicilne kisline za preprečevanje nastanka sladkorne bolezni?
Vnetje je povezano s patogenezo sladkorne bolezni. Zato so z dvojno slepo in s placebom kontrolirano raziskavo ASPREE raziskali naključni terapevtski učinek nizko odmerjene acetilsalicilne kisline na pojav sladkorne bolezni tipa 2 in koncentracijo glukoze na tešče med starejšimi odraslimi.
Napredne terapije naj ne bodo ekskluzivne
V zadnjem desetletju je precejšnje število poljudnoznanstvenih objav o neželenih učinkih statinov po opažanju Mateje Verdinek, dr. med., spec. interne medicine iz Splošne bolnišnice Jesenice zelo negativno vplivalo na adherenco bolnikov. Sogovornica opozarja, da so neuravnotežene in neselektivne informacije škodo naredile tudi pri delu strokovne javnosti.
Breme neustrezne prehrane pri novonastali sladkorni bolezni tipa 2
Čeprav ni dvoma, da je prehrana pomemben dejavnik tveganja za nastanek sladkorne bolezni tipa 2 (SBT2), absolutno in relativno breme prekomernega vnosa škodljivih ali nezadostnega vnosa zaščitnih živil v globalni pojavnosti SBT2 še vedno ni jasno. To vprašanje so raziskovali v študiji, nedavno objavljeni v reviji Nature Medicine.

Smernice za obravnavo SBT2 v praksi družinskega zdravnika
Kako v praksi slediti slovenskim smernicam za klinično obravnavo sladkorne bolezni tipa 2 (SBT2)? V e-izobraževanju, ki ga je pripravila Tjaša Schwarzbartl, dr. med., spec. družinske medicine iz ZD dr. Julija Polca Kamnik, boste poznavanje smernic utrdili skozi osem izbranih primerov bolnikov, ki vključujejo dileme, s katerimi se pogosto srečujejo družinski zdravniki.
Kako izbira izraza vpliva na obravnavo?
Bolnik s sladkorno boleznijo ali oseba s sladkorno boleznijo? Izraz, ki v ospredje postavlja bolezen in posameznika z njo označuje, ali izraz, ki na osrednje mesto postavi posameznika, hkrati pa morda odvzame težo bolezni? Svoj pogled na komunikacijsko dilemo je predstavila dr. Heather L. Rogers z Regionalnega inštituta za javno zdravje v Španiji.
Nastop menopavze ob zgodnji diagnozi sladkorne bolezni tipa 1 in 2
Kako je starost ob diagnozi sladkorne bolezni tipa 1 in 2 povezana s starostjo ob začetku menopavze, so ugotavljali v nedavno predstavljeni kanadski raziskavi. Povzemamo njihove ugotovitve, ki dopolnjujejo vse močnejše dokaze o bremenu sladkorne bolezni za človeško telo in reproduktivni sistem
Z umetno inteligenco do remisije sladkorne bolezni tipa 2?
Na nedavnem 82. srečanju ADA so predstavili tudi podatke o vplivu umetne inteligence na remisijo sladkorne bolezni tipa 2. Večina proučevanih oseb je s pomočjo tehnologije, ki je proučevanim osebam omogočila personalizirana navodila za zdrav življenjski slog, dosegla remisijo bolezni.
Posebnosti obravnave bolnikov z mediokalcinozo arterij
Katere so posebnosti pri obravnavi bolnikov z mediokalcinozo arterij, kako postaviti diagnozo in zakaj je njeno prepoznavanje pomembno, razlaga dr. Jovana Nikolajević, dr. med., spec. kardiologije in vaskularne medicine s KO za žilne bolezni UKC Ljubljana.
Zakaj in kdaj zamenjati antihiperglikemično terapijo?
Specialistka interne medicine Jana Komel, dr. med., iz ZD Koper, v videu razloži, zakaj in kdaj zamenjati s starejša antihiperglikemična zdravila z novejšimi. Poudari tudi, na kaj moramo biti pozorni pri spremembi terapije in zdravljenju sočasnih bolezni ter kako doseči boljše sodelovanje bolnika.
O raziskavah InRange in SURPASS-3 CGM na ATTD 2022
Prof. dr. Tadej Battelino, dr. med., predsednik letošnje mednarodne konference ATTD, je na srečanju predstavljal podatke za InRange in SURPASS-3 CGM. Kaj je pokazala analiza o času v ciljnem območju pri proučevanih antihiperglikemikih? In katera novost na področju novih tehnologij je še odmevala?
Nova prelomnica v zdravljenju srčnega popuščanja
Podatki zadnjih raziskav kažejo, da lahko z zaviralci SGLT2 spremenimo potek srčnega popuščanja z ohranjenim iztisnim deležem levega prekata. Nova dognanja predstavlja prof. dr. Bojan Vrtovec, dr. med., predstojnik Kliničnega oddelka za kardiologijo UKC Ljubljana.
Kaj vemo o epigenetiki pri sladkorni bolezni tipa 2?
Kako pomemben dejavnik pri patogenezi sladkorne bolezni tipa 2 in tudi debelosti je epigenetika? Bi lahko v prihodnosti ta znanja prenesli v vsakodnevno klinično prakso, da bi preprečili povečano pojavnost sladkorne bolezni tipa 2 in razvijali nove terapevtske skupine? Piše doc. dr. Jasna Klen, dr. med.