Diabetes Academia

Strokovne vsebine s področja
kardio-renalno-metabolnih bolezni

Novosti v zdravljenju HFpEF

28. 5. 2025

Dr. Andraž Cerar, dr. med., spec. kardiologije in vaskularne medicine s KO za kardiologijo UKC Ljubljana predstavlja ključne premike v zdravljenju srčnega popuščanja z ohranjenim iztisnim deležem (HFpEF), kjer je za zdaj prognostično ugodno le zdravljenje z zaviralci SGLT2. Poudarja pa, da na tem področju poteka veliko raziskav, ki bodo prinesle nove koristi za bolnike.

Kaj ob KLB zdravimo drugače?

29. 5. 2025

Izr. prof. dr. Andreja Marn Pernat, dr. med., spec. nefrologije, s KO za nefrologijo v UKC Ljubljana poudarja, da več oseb s KLB umre zaradi srčno-žilnih bolezni in drugih, kot dočaka končno odpoved ledvic. Kateri so najpogostejši zapleti KLB in kako prilagajamo zdravljenje pri nekaterih sočasnih boleznih?

Intenzivno zdravljenje arterijske hipertenzije pri sladkornih bolnikih

29. 5. 2025

Intenzivno zniževanje krvnega tlaka pri ogroženih bolnikih s sladkorno boleznijo in arterijsko hipertenzijo učinkoviteje preprečuje srčno-žilne dogodke kot manj intenzivno zdravljenje, je pokazala raziskava, objavljena v reviji NEJM.

Zdravljenje sladkorne bolezni tipa 2 – od teorije k praksi

28. 5. 2025

Kako pristopiti k zdravljenju sladkorne bolezni tipa 2? S Katarino Skubec Moćić, dr. med., spec. družinske medicine iz ZD Celje smo pripravili kratka vprašanja, ki vas skozi obravnavo bolnikov vodijo z različnimi primeri.

O pobudi za kontinuirano merjenje glukoze v podkožju za preprečevanje SB2

27. 4. 2025

Prof. dr. Tadej Battelino, dr. med., spec. pediatrije in klin. farmakoterapije s KO za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni Pediatrične klinike Ljubljana razloži, zakaj in kako lahko neprekinjeno merjenje glukoze v podkožju uporabljamo za ugotavljanje zgodnjih nihanj sladkorja v krvi, da bi preprečili razvoj sladkorne bolezni tipa 2 (SB2).

Prvi znak ledvične okvare

28. 4. 2025

Albuminurija je najpogosteje prvi znak kronične ledvične bolezni (KLB). V presejanju za KLB  je zato zelo pomembno določanje albumina v urinu, poudarja Jana Komel, dr. med., spec. interne medicine iz ZD Koper. Kako uporabljamo testne lističe, kdaj in zakaj določamo razmerje med albuminom in kreatininom v urinu?

IDF priznala sladkorno bolezen tipa 5

23. 4. 2025

Na nedavnem Svetovnem kongresu o sladkorni bolezni 2025, ki ga je na Tajskem organizirala Mednarodna zveza za sladkorno bolezen (IDF), so napovedali ustanovitev delovne skupine za razvoj uradnih diagnostičnih meril in terapevtskih smernic za sladkorno bolezen tipa 5, povezano s podhranjenostjo.

Kakšne so razlike med diuretiki?

27. 4. 2025

Katere so glavne značilnosti diuretikov? Kakšne so glavne indikacije? Na katere kontraindikacije in neželene učinke moramo biti pozorni? V kakšnih odmerkih jih predpisujemo? Pregledne informacije je pripravila Sara Kenda, mag. farm., spec. klin. farm., vodja Lekarne SB dr. Franca Derganca Nova Gorica.

Mestne obdavčitve sladkih pijač in spremembe v ITM

23. 4. 2025

Eden izmed vzrokov za prekomerno telesno težo in debelost je tudi uživanje sladkanih pijač, ki so glavni vir dodanih sladkorjev v prehrani v ZDA. V raziskavi, objavljeni v reviji JAMA Network Open, so ugotavljali, ali uvedba davka na sladke pijače vpliva na spremembe v indeksu telesne mase pri odraslih v več mestih v Kaliforniji.

O protokolu za presejanje in obravnavo KLB

24. 3. 2025

V skupnem sodelovanju stroke družinske medicine in nefrologije je nastal algoritem za obravnavo KLB v timu ambulante družinske medicine, nato pa še protokol za presejanje na obravnavo KLB v družinski medicini. Prof. dr. Marija Petek Šter, dr. med., spec. družinske medicine, predstojnica Katedre za družinsko medicino MF UL, v videu predstavi proces presejanja in izhodišča za nadaljnjo obravnavo bolnikov.

Cunami SLGT2i in GLP-1 RA – pogled diabetologa

21. 3. 2025

Ali ob uvedbi zdravljenja z zaviralci SGLT2 (SGLT2i) in agonisti receptorjev GLP-1 (GLP-1 RA) pomislimo na vse, kar je treba upoštevati? Dr. Aleš Skvarča, dr. med., spec. interne medicine s KO za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni UKC Ljubljana, je na dogodku MONS'25 opozoril na nekaj pomembnih vidikov, ki jih ne smemo spregledati, ko predpisujemo to terapijo.

Primarna in sekundarna preventiva SŽ-bolezni pri mladem bolniku

25. 2. 2025

Pri osebah s sladkorno boleznijo je treba iskati srčno-žilne bolezni in po navodilih smernic tudi obratno, je na minulem dogodku MONS'25 povedal asist. Daniel Košuta, dr. med., spec. kardiologije in vaskularne medicine s KO za žilne bolezni UKC Ljubljana. Rdeča nit njegovega predavanja je bila optimalna primarna in sekundarna preventiva srčno-žilnih (SŽ) bolezni pri mladem bolniku.

Globalni trendi razširjenosti in zdravljenja sladkorne bolezni

21. 3. 2025

V raziskavi, objavljeni v reviji Lancet, so avtorji ocenili razširjenost sladkorne bolezni in delež zdravljenih oseb s sladkorno boleznijo v različnih delih sveta. Ti podatki so pomembni za oceno zdravja populacije in učinkovitosti zdravstvenega sistema.

Vpliv nadomeščanja železa na telesno zmogljivost pri HFpEF

22. 12. 2024

Mednarodna aziskava FAIR-HFpEF, v kateri je sodeloval tudi prof. dr. Mitja Lainščak, dr. med., spec. kardiologije in vaskularne medicine, interne medicine in klinične farmakologije iz SB Murska Sobota in Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani, kaže, da je intravensko nadomeščanje železa pri bolnikih s srčnim popuščanjem z ohranjenim iztisnim deležem (HFpEF), koristno.

Žila si zapomni, da je bila izpostavljena visoki glikemiji

25. 2. 2025

Izr. prof. dr. Draženka Pongrac Barlovič, dr. med., spec. interne medicine s KO za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni UKC Ljubljana, je na dogodku MONS’25 v ospredje postavila breme srčno-žilnih zapletov sladkorne bolezni, opozorila na spregledano hiperglikemijo in predstavila ključne ukrepe pri obravnavi srčno-žilnih bolezni ob sladkorni bolezni.

Zakaj je mišica tako popularen organ?

27. 2. 2025

Kot družba moramo delati na tem, da je zdrav življenjski slog zajet v naš vsakdan, poudarja asist. dr. Špela Volčanšek, dr. med., spec. interne medicine s KO za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni UKC Ljubljana. Kakšen je odnos med funkcijo mišice in hiperglikemijo? Zakaj bi kot stroka morali opredeljevati telesno sestavo oseb s sladkorno boleznijo?

1 2 3 4 5

Aktualni e-novičnik

Polifarmakoterapija: kdaj je na mestu posvet s kliničnim farmacevtom?

MASLD

Presnovna bolezen, ki zahteva našo pozornost

Zdravljenje hiperglikemije: seznam peroralnih in subkutanih zdravil

Pred odhodom na potovanje ali počitnice

Kaheksija med hospitaliziranimi kroničnimi bolniki v Sloveniji

Top 5

Kakšne so razlike med diuretiki?

27. 4. 2025

O protokolu za presejanje in obravnavo KLB

24. 3. 2025

Prvi znak ledvične okvare

28. 4. 2025

Zdravljenje sladkorne bolezni tipa 2 – od teorije k praksi

28. 5. 2025

Diagnoza KLB upočasni upad ledvičnega delovanja

18. 4. 2024