Diabetes Academia

Članki

Kratka intervenca družinskih zdravnikov za zmanjšanje debelosti

23. 2. 2017

Zdravniki v Združenem kraljestvu so izvedli raziskavo, kjer so poskušali preveriti, ali so lahko kratke in enostavne intervence, na primer 30-sekundni pogovor, izvedljive in učinkovite pri motiviranju bolnikov za vključitev v programe hujšanja.

Obremenitev s kislinami iz prehrane

23. 2. 2017

Nedavno objavljena raziskava je skušala opredeliti tveganje za pojav sladkorne bolezni tipa 2 ob obremenitvi s kislinami, vnesenimi s hrano. Aminokisline, ki vsebujejo sulfat, kot sta na primer metionin in cistein, najdemo predvsem v beljakovinah živalskega izvora.

Miopatija in zaviralci DPP-4

23. 2. 2017

EMA je pred kratkim izdala opozorilo o povečanem tveganju za miopatijo ob hkratni uporabi statina in zaviralca DPP-4. V Diabetes Care so objavili analizo, ki na podlagi podatkov iz dveh farmakovigilančnih baz preverja povezavo.

Empagliflozin z novo indikacijo FDA

20. 12. 2016

FDA je zdravilu empagliflozin odobril novo indikacijo – zmanjševanje srčno-žilne umrljivosti pri odraslih s sladkorno boleznijo tipa 2 in srčno-žilno boleznijo. To je pomembno, saj vemo, da je prav srčno-žilna bolezen glavni vzrok umrljivosti pri odraslih s sladkorno boleznijo tipa 2.

Pomen pregledovanja stopal na dializnem zdravljenju

11. 11. 2016

Sladkorni bolniki imajo večje tveganje za razjede stopal, kar lahko pripelje do amputacij. V ugledni reviji BMJ so letos objavili izsledke raziskave, v kateri so se posvetili učinkom pregledovanja stopal sladkornih bolnikov na dializnem zdravljenju. Izvedla jo je doc. dr. Andreja Marn, dr. med., s sodelavci.

Identifikacija gena za vitkost in diabetes tipa 2

11. 11. 2016

Z genetsko analizo »vitkih« miši so slovenski strokovnjaki odkrili gen TST, ki je vpleten v uravnavanje energetskega ravnovesja in presnove glukoze. Odkritje lahko vodi do novih terapevtskih pristopov pri obravnavi debelosti in sladkorne bolezni tipa 2, piše prof dr. Simon Horvat.

Utrinki s srečanja Združenja endokrinologov Slovenije

11. 11. 2016

Na srečanju so obravnavali povezavo med duševnimi motnjami in sladkorno boleznijo ter vpliv antipsihotikov na metabolične parametre in hiponatriemijo. Med drugim pa so pozdravili predlog e-kartona za bolnike s sladkorno boleznijo, ki so ga pripravili zagnanci v SB Slovenj Gradec.

Konkretna priporočila o telesni dejavnosti koristnejša od splošnih

11. 11. 2016

Trenutne smernice sladkornim bolnikom priporočajo vsaj 30 minut gibanja vsaj pet dni v tednu. Raziskovalna skupina z Nove Zelandije je poskušala ugotoviti, ali je natančnejša opredelitev telesne dejavnosti, kot na primer hoja po obroku, učinkovitejša od splošnih priporočil.

Z multifaktorskim zdravljenjem pridobimo skoraj osem let življenja

11. 11. 2016

Novi rezultati randomizirane raziskave STENO-2 kažejo, da z intenzivnim zdravljenjem vseh dejavnikov tveganja za srčno-žilne bolezni in vztrajno motivacijo bolniki v 21-letnem spremljanju pridobijo v povprečju kar 7,9 leta življenja.

Diabetična polinevropatija – nevaren pozni zaplet sladkorne bolezni

11. 11. 2016

Bruno je lovec že od otroštva, ko se je rad pridružil stricu v gozdu. Podedoval je ljubezen do narave, a tudi sladkorno bolezen. Nekega večera po lovu je imel na nogavicah gnojen in krvav madež. Ker je imel diabetično nebolečo periferno nevropatijo, ni čutil, da ima v čevlju smet.

SUSTAIN 6: Srčno-žilna varnost še enega agonista GLP-1 semaglutida

3. 10. 2016

Na EASD so predstavili raziskavo srčno-žilne varnosti semaglutida, enotedenskega agonista GLP-1. Izkazalo se je, da tudi ta zmanjša incidenco skupnega pojava neusodne kapi, srčnega infarkta in srčno-žilne smrti pri bolnikih z zelo velikim tveganjem za srčno-žilne dogodke.

DURATION 8: Kombinacijsko zdravljenje z GLP-1 in SGLT

3. 10. 2016

EASD je postregel tudi z izsledki prve prospektivne randomizirane raziskave, v kateri so proučevali učinke šestmesečnega kombinacijskega zdravljenja z agonistom GLP-1 eksenatidom LAR in inhibitorjem SGLT2 dapagliflozinom. Med njimi je dodatno znižanje HbA1c in telesne teže.

Možganska inzulinska signalizacija kot nova paradigma patogeneze sladkorne bolezni tipa 2

3. 10. 2016

Pri patogenezi inzulinske rezistence imajo pomembno vlogo tudi maščobne kisline in aminokisline, ne le glukoza. Na raven razvejenih aminokislin v krvi pa vpliva tudi možganski inzulin, katerega učinke še premalo poznamo.

Beljakovine sirotke za boljše uravnavanje glikemije

3. 10. 2016

Odrasli, ki začnejo dan z zajtrkom, ki vsebuje beljakovine sirotke, lažje shujšajo in lahko bolje uravnavajo glikemijo, so ugotovili na univerzi v Tel Avivu, rezultate zanimive raziskave pa predstavili na letošnjem kongresu EASD.

Kdo so bolniki z največjo variabilnostjo krvne glukoze?

3. 10. 2016

Znano je, da je variabilnost HbA1c pomembna, saj je povezana z večjim tveganjem za ledvično bolezen, s srčno-žilnimi boleznimi in splošnim preživetjem. Škotska raziskava odkriva, katere so lastnosti posameznikov, pri katerih je ta variabilnost največja.

Dvojni diabetes: kaj je to?

6. 9. 2016

Malokdo pozna definicijo dvojnega diabetesa – pojav sladkorne bolezni tipa 1 in značilnosti metaboličnega sindroma pri isti osebi. Nova raziskava kaže, da takih bolnikov ni malo in da so bolj ogroženi.

Vadba kot zdravilo: kako se izogniti morebitnim nevarnostim

6. 9. 2016

Čeprav je telesna dejavnost osnova pri zdravljenju sladkorne bolezni, se pri tem srečujemo tudi z nekaj ovirami. Mnogi posamezniki kljub koristim telesne vadbe ne postanejo ali ostanejo redno aktivni, poleg tega pa ima vadba lahko velik vpliv na metabolizem v telesu.

Oreški in diabetes

6. 9. 2016

Oreški so vir enkrat ali večkrat nenasičenih maščobnih kislin, prehranskih vlaknin, fenolov, tokoferolov, fosfolipidov, karotenoidov, nekaterih mineralov in drugih snovi. Po nekaterih raziskavah naj bi imeli ugoden vpliv na potek sladkorne bolezni, vendar na NIJZ svarijo pred aflatoksini.

Nosečnostna sladkorna bolezen in debelost otrok

6. 9. 2016

Nova raziskava poskuša opredeliti povezavo med nosečnostno sladkorno boleznijo in njenimi posledicami za otroka v različnih okoljih, in sicer med različnimi socialnimi sloji in življenjskimi standardi v različnih državah.

Izgubljena leta življenja

6. 9. 2016

Bolniki s sladkorno boleznijo tipa 2 imajo večjo srčno-žilno ogroženost kot njihovi vrstniki brez te bolezni. A koliko večja je ta ogroženost v resnici, ni povsem jasno, še posebno ker se sodobna oskrba bolnikov precej razlikuje od oskrbe izpred desetletij.

Aktualni e-novičnik

Polifarmakoterapija: kdaj je na mestu posvet s kliničnim farmacevtom?

MASLD

Presnovna bolezen, ki zahteva našo pozornost

Zdravljenje hiperglikemije: seznam peroralnih in subkutanih zdravil

Pred odhodom na potovanje ali počitnice

Kaheksija med hospitaliziranimi kroničnimi bolniki v Sloveniji

Top 5

Kakšne so razlike med diuretiki?

27. 4. 2025

O protokolu za presejanje in obravnavo KLB

24. 3. 2025

Prvi znak ledvične okvare

28. 4. 2025

Zdravljenje sladkorne bolezni tipa 2 – od teorije k praksi

28. 5. 2025

Diagnoza KLB upočasni upad ledvičnega delovanja

18. 4. 2024