Preveč amputacij pri sladkornih bolnikih

24. 3. 2016

Po objavi podatkov OECD, po katerih je Slovenija med državami z največ amputacijami nog zaradi zapletov pri sladkornih bolnikih, se je na spomladanski sekciji združenja endokrinologov razvnela živahna razprava, kaj lahko storimo za boljše rezultate na področju diabetične noge.

Synjardy razvrščen na pozitivno listo zdravil

24. 3. 2016

Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) je na pozitivno listo zdravil P100* razvrstil novo peroralno antihiperglikemično zdravilo Synjardy, kombinacijo zaviralca natrij-glukoznega koprenašalca 2 (SGLT-2) empagliflozina in metforminijevega klorida.

Odkrivanje sladkorne bolezni v nosečnosti

24. 3. 2016

Sladkorna bolezen je najpogostejša kronična bolezen, ki se lahko pojavi v nosečnosti. Motnja v metabolizmu glukoze se pokaže v petih do desetih odstotkih nosečnosti, piše dr. Marjeta Tomažič, dr. med., s Kliničnega oddelka za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni v UKC Ljubljana.

Učinkovitost kratke edukacije o zdravem življenjskem slogu pri osebah s prediabetesom

24. 3. 2016

Osebe s prediabetesom imajo večje tveganje za pojav sladkorne bolezni, pa tudi za pojav srčno-žilnih bolezni. Odločilna za preprečevanje obojega je uvedba zdravega življenjskega sloga. Še vedno pa ni znano, katera metoda je najuspešnejša pri spodbujanju k opuščanju nezdravih navad.

Posledice neprepoznane sladkorne bolezni pri bolnikih z akutnim miokardnim infarktom

24. 3. 2016

Navajeni smo razmišljati, da so bolniki s sladkorno boleznijo izpostavljeni povečanemu tveganju za akutni miokardni infarkt in druge SŽ bolezni. Veliko manj pogosto pa razmišljamo, da imajo bolniki z akutnim koronarnim sindromom večje tveganje za sladkorno.

Telesna višina vpliva na tveganje za srčno-žilne bolezni, sladkorno bolezen in raka

24. 3. 2016

Ljudje smo v povprečju višji, kot smo bili pred stotimi leti. Predstavljena raziskava opredeljuje povezavo med višino in nekaterimi vodilnimi nenalezljivimi boleznimi današnjega časa – višji ljudje imajo manjše tveganje za SŽ bolezni in sladkorno, a večje za rakasta obolenja.

Sadje in zelenjava, ki preprečujejo povečanje teže

13. 3. 2016

Uživanje obilice sadja in zelenjave je temelj vseh priporočil o zdravi prehrani. A katerega sadja in zelenjave? V British Medical Journal so konec januarja letos objavili izsledke raziskave, v kateri ugotavljajo, katero sadje in zelenjava najbolj preprečujeta povečanje telesne teže.

Nadomeščanje folne kisline v zgodnji nosečnosti povezano z večjo incidenco nosečnostne sladkorne bolezni

11. 2. 2016

V eni najbolj vplivnih znanstvenih revij s področja sladkorne bolezni Diabetes Care so pred nekaj dnevi objavili raziskavo, ki kaže na povečano tveganje za pojav gestacijskega diabetesa ob dnevnem nadomeščanju folne kisline v prvem trimesečju nosečnosti.

Umrljivost bolnikov s sladkorno tipa 2 na zgodovinsko nizki ravni

11. 2. 2016

Ali vas zanima, koliko je umrljivost bolnikov s sladkorno boleznijo tipa 2, ki jih zdravimo multifaktorsko, v resnici večja v primerjavi z osebami brez sladkorne? Odgovor ponuja nedavna objava v NEJM-u, ki povzema aktualne podatke iz švedskega registra bolnikov s sladkorno boleznijo.

Nove smernice ADA 2016

11. 2. 2016

Tako kot vsako leto so tudi letos z januarjem izšle prenovljene smernice Ameriškega diabetološkega združenja za zdravljenje sladkorne bolezni. Prenovljene smernice preveva duh večje individualizacije terapije in odločanja o zdravljenju skupaj z bolnikom.

Empagliflozin zmanjša tveganje za srčno popuščanje

11. 2. 2016

Vodilni vzrok umrljivosti pri bolnikih s sladkorno boleznijo tipa 2 so srčno-žilne bolezni, vključno s srčnim popuščanjem. Napoved za te bolnike je slaba, saj je povprečno preživetje bolnikov s sladkorno boleznijo tipa 2 in srčnim popuščanjem štiri leta.

Empagliflozin zmanjšuje tveganje za smrt pri sladkornih bolnikih tipa 2

11. 12. 2015

Najbolj vznemirljiva novica letošnje jeseni na področju zdravljenja sladkorne bolezni so rezultati študije EMPA-REG OUTCOME, ki so pokazali, da empagliflozin (zaviralec SGLT2) ob standardni terapiji zmanjšuje tveganje za srčno-žilno smrt in smrt iz kateregakoli razloga, piše New England Journal of Medicine (NEJM).

Strokovno srečanje ZES: Bolnik in zdravnik skupaj na potovanju

26. 11. 2015

Sladkorna bolezen je le en segment, en puzle, en gradbeni element bolnikovega življenja. Ne poznavajoč ostalih gradbenih elementov je ne moremo dobro umestiti v bolnikovo življenje in ga ustrezno zdraviti, je na jesenskem srečanju endokrinološkega združenja v Zrečah povedal prim. Milivoj Piletič, dr. med., iz Splošne bolnišnice Novo mesto.

Dolgotrajno sedenje povečuje srčno-žilno ogroženost

25. 11. 2015

Že dalj časa je znano, da je dolgotrajno sedenje enako pomemben dejavnik tveganja za srčno-žilne bolezni kot kajenje. Zato mednarodne smernice, med drugim tudi Ameriškega diabetološkega združenja (ADA), svetujejo prekinjanje sedenja, če traja več kot dve uri skupaj. Avstralska raziskava pa je pokazala, da tudi zelo intenzivna telesna dejavnost ne more izničiti škodljivega vpliva dolgotrajnega sedenja.

SPRINT: Intenzivno zdravljenje tlaka – večja srčno-žilna varnost

25. 11. 2015

V začetku novembra je strokovno javnost prijetno presenetila novica o predčasnem končanju raziskave SPRINT zaradi pomembno znižane celokupne in srčno-žilne umrljivosti pri bolnikih, ki so bili randomizirani v skupino s ciljnim sistoličnim krvnim tlakom pod 120 mmHg, v primerjavi s skupino s ciljnim tlakom pod 140 mmHg. V raziskavo niso bili vključeni bolniki s sladkorno boleznijo, nekateri strokovnjaki pa kljub temu opozarjajo, da kljub rezultatom nekaj let stare študije ACCORD rezultatov novejše SPRINT ne gre omejevati samo na bolnike brez sladkorne bolezni.

Sladkorna bolezen se začne že v mladosti

25. 11. 2015

Debelost pri otrocih in mladostnikih je povezana s številnim zapleti v poznejšem življenju, tudi s sladkorno boleznijo tipa 2. Že leta pred postavitvijo diagnoze, v mladosti, se razvijajo spremembe (v maščevju, trebušni slinavki, jetrih in drugih organih), ki jih pozneje ne moremo več povsem preobrniti nazaj, če ne ukrepamo takoj, opozarja doc. dr. Primož Kotnik, dr. med., specialist pediater.

Medsebojno delovanje kardioloških zdravil z antidiabetiki

25. 11. 2015

Antidiabetiki se načeloma uvrščajo v skupino zdravil, ki redko vstopajo v klinično pomembne interakcije z drugimi zdravili, je pa nekaj kombinacij s terapijami na kardiološkem področju, pri katerih je treba biti posebej pozoren, piše asist. Alenka Premuš Marušič, mag. farm. spec.

EASD 2015: Terapija s hiperbaričnim kisikom in preživetje

9. 10. 2015

Raziskovalci z Univerze v Lundu so predstavili rezultate svoje raziskave pri bolnikih z diabetičnim stopalom – ugotovili so, da terapija s hiperbaričnim kisikom podaljša preživetje bolnikov s kroničnimi razjedami stopal.

EASD 2015: EMPA-REG odpira številna vprašanja

9. 10. 2015

Najbolj odmevna novica na letošnjem kongresu evropskega združenja za raziskovanje sladkorne bolezni EASD so rezultati študije EMPA-REG OUTCOME, ki so pokazali, da empagliflozin (zaviralec SGLT2) ob standardni terapiji za sladkorno bolezen zmanjšuje tveganje za srčno-žilno smrt in smrt iz kateregakoli razloga.

EASD 2015: Pogled v oči napove stanje perifernega živčevja

9. 10. 2015

Nevrološki pregled, ki ga trenutno izvajamo pri bolnikih s sladkorno boleznijo za odkrivanje zgodnje okvare živčevja, ima omejeno uporabnost. Enostavnejša in natančnejša možnost je uporaba konfokalnega mikroskopa, smo slišali na letošnjem kongresu EASD.

Aktualni e-novičnik

Diagnoza KLB upočasni upad ledvičnega delovanja

Kaj nam pove urinski testni listič?

Več kot polovica neposrednih izdatkov za sladkorno bolezen je povezana z zapleti

Misel na sladkorno bolezen tipa 1 je misel na večnost

OSA pri osebah s sladkorno boleznijo tipa 2

Prijavite se na e-novičnik

Top 5

Kako izbrati kardioprotektivno antihiperglikemično terapijo?

21. 3. 2024

Zakaj in kako obravnavati kardiometabolni sindrom?

21. 3. 2024

Arterijska hipertenzija pri bolnikih s sladkorno boleznijo

23. 2. 2024

Kdaj in kako napotiti osebe s sladkorno boleznijo k diabetologu?

24. 3. 2023

Najnovejša priporočila za obravnavo diabetične noge

29. 5. 2023

Prijava na e-novice

Želite biti redno in pravočasno obveščeni o aktualnih novostih in dogajanju s prodročja zdravljenja sladkorne bolezni?
Vpišite svoje ime, priimek in e-pošto ter se prijavite na naše novice.

O nas

Portal Diabetes-academia.org je zbirno mesto preverjenih informacij in novosti iz področja zdravljenja sladkorne bolezni. Uredništvo, v katerem deluje izkušena ekipa urednikov in novinarjev v sodelovanju z zdravniki, je član združenja European Medical Writers Association.

ISSN 2712-4088

Kontakt

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
1000 Ljubljana

Pravne informacije

© 2024 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.