Diabetes Academia

Strokovne vsebine s področja
kardio-renalno-metabolnih bolezni

Ko je dobrega preveč – prekomerna samokontrola in upoštevanje prehranskih priporočil

19. 4. 2016

Ameriški znanstevniki so z znanim modelom s področja psihologije poskušali razložiti pogost pojav, ki ga opažamo tudi pri bolnikih s sladkorno boleznijo: zakaj je razmeroma enostavno shujšati, a veliko težje zmanjšano telesno težo vzdrževati.

Zdravljenje hiperglikemije in srčno-žilni izidi

19. 4. 2016

Na spomladanski sekciji Združenja endokrinologov Slovenije je doc. dr. Draženka Pongrac Barlovičeva spregovorila o vlogi zdravljenja hiperglikemije za zmanjševanje srčno-žilne ogroženosti.

Umetna sladila – več škode kot koristi?

19. 4. 2016

Nekalorična umetna sladila se zdijo imeniten izbor za ljudi, ki želijo znižati telesno težo ali zaradi sladkorne ne želijo posegati po sladkorju. Journal of Neurogastroenterology and Motility pa je aprila objavil najnovejša spoznanja glede vpliva umetnih sladil na črevo in na metabolizem.

Učinki zdravljenja obstruktivne apneje v spanju pri bolnikih s sladkorno boleznijo

19. 4. 2016

Zdravljenje sindroma obstruktivne apneje v spanju s pomočjo aparata CPAP ima pri bolnikih, ki se zdravijo po tej poti, zagotovo ugodne učinke na kakovost življenja. Nimamo pa še nedvomnih dokazov, da terapija s CPAP izboljša inzulinsko rezistenco in zniža stopnjo hiperglikemije.

Zdravljenje sladkorne bolezni – iskanje vzrokov za bolnikovo vedenje

19. 4. 2016

Eden največjih izzivov pri delu z ljudmi s sladkorno, je olajšati jim napore, da dosežejo in ohranijo vedenjske spremembe. Zdravstveni delavci se pogosto osredotočajo na vedenje bolnikov in ga razumejo kot problem, ne iščejo pa pravega vzroka za težave.

Odkrivanje sladkorne bolezni v nosečnosti

24. 3. 2016

Sladkorna bolezen je najpogostejša kronična bolezen, ki se lahko pojavi v nosečnosti. Motnja v metabolizmu glukoze se pokaže v petih do desetih odstotkih nosečnosti, piše dr. Marjeta Tomažič, dr. med., s Kliničnega oddelka za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni v UKC Ljubljana.

Učinkovitost kratke edukacije o zdravem življenjskem slogu pri osebah s prediabetesom

24. 3. 2016

Osebe s prediabetesom imajo večje tveganje za pojav sladkorne bolezni, pa tudi za pojav srčno-žilnih bolezni. Odločilna za preprečevanje obojega je uvedba zdravega življenjskega sloga. Še vedno pa ni znano, katera metoda je najuspešnejša pri spodbujanju k opuščanju nezdravih navad.

Posledice neprepoznane sladkorne bolezni pri bolnikih z akutnim miokardnim infarktom

24. 3. 2016

Navajeni smo razmišljati, da so bolniki s sladkorno boleznijo izpostavljeni povečanemu tveganju za akutni miokardni infarkt in druge SŽ bolezni. Veliko manj pogosto pa razmišljamo, da imajo bolniki z akutnim koronarnim sindromom večje tveganje za sladkorno.

Telesna višina vpliva na tveganje za srčno-žilne bolezni, sladkorno bolezen in raka

24. 3. 2016

Ljudje smo v povprečju višji, kot smo bili pred stotimi leti. Predstavljena raziskava opredeljuje povezavo med višino in nekaterimi vodilnimi nenalezljivimi boleznimi današnjega časa – višji ljudje imajo manjše tveganje za SŽ bolezni in sladkorno, a večje za rakasta obolenja.

Preveč amputacij pri sladkornih bolnikih

24. 3. 2016

Po objavi podatkov OECD, po katerih je Slovenija med državami z največ amputacijami nog zaradi zapletov pri sladkornih bolnikih, se je na spomladanski sekciji združenja endokrinologov razvnela živahna razprava, kaj lahko storimo za boljše rezultate na področju diabetične noge.

Synjardy razvrščen na pozitivno listo zdravil

24. 3. 2016

Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) je na pozitivno listo zdravil P100* razvrstil novo peroralno antihiperglikemično zdravilo Synjardy, kombinacijo zaviralca natrij-glukoznega koprenašalca 2 (SGLT-2) empagliflozina in metforminijevega klorida.

Sadje in zelenjava, ki preprečujejo povečanje teže

13. 3. 2016

Uživanje obilice sadja in zelenjave je temelj vseh priporočil o zdravi prehrani. A katerega sadja in zelenjave? V British Medical Journal so konec januarja letos objavili izsledke raziskave, v kateri ugotavljajo, katero sadje in zelenjava najbolj preprečujeta povečanje telesne teže.

Nadomeščanje folne kisline v zgodnji nosečnosti povezano z večjo incidenco nosečnostne sladkorne bolezni

11. 2. 2016

V eni najbolj vplivnih znanstvenih revij s področja sladkorne bolezni Diabetes Care so pred nekaj dnevi objavili raziskavo, ki kaže na povečano tveganje za pojav gestacijskega diabetesa ob dnevnem nadomeščanju folne kisline v prvem trimesečju nosečnosti.

Umrljivost bolnikov s sladkorno tipa 2 na zgodovinsko nizki ravni

11. 2. 2016

Ali vas zanima, koliko je umrljivost bolnikov s sladkorno boleznijo tipa 2, ki jih zdravimo multifaktorsko, v resnici večja v primerjavi z osebami brez sladkorne? Odgovor ponuja nedavna objava v NEJM-u, ki povzema aktualne podatke iz švedskega registra bolnikov s sladkorno boleznijo.

Nove smernice ADA 2016

11. 2. 2016

Tako kot vsako leto so tudi letos z januarjem izšle prenovljene smernice Ameriškega diabetološkega združenja za zdravljenje sladkorne bolezni. Prenovljene smernice preveva duh večje individualizacije terapije in odločanja o zdravljenju skupaj z bolnikom.

Empagliflozin zmanjša tveganje za srčno popuščanje

11. 2. 2016

Vodilni vzrok umrljivosti pri bolnikih s sladkorno boleznijo tipa 2 so srčno-žilne bolezni, vključno s srčnim popuščanjem. Napoved za te bolnike je slaba, saj je povprečno preživetje bolnikov s sladkorno boleznijo tipa 2 in srčnim popuščanjem štiri leta.

Aktualni e-novičnik

Polifarmakoterapija: kdaj je na mestu posvet s kliničnim farmacevtom?

MASLD

Presnovna bolezen, ki zahteva našo pozornost

Zdravljenje hiperglikemije: seznam peroralnih in subkutanih zdravil

Pred odhodom na potovanje ali počitnice

Kaheksija med hospitaliziranimi kroničnimi bolniki v Sloveniji

Top 5

Kakšne so razlike med diuretiki?

27. 4. 2025

O protokolu za presejanje in obravnavo KLB

24. 3. 2025

Prvi znak ledvične okvare

28. 4. 2025

Zdravljenje sladkorne bolezni tipa 2 – od teorije k praksi

28. 5. 2025

Diagnoza KLB upočasni upad ledvičnega delovanja

18. 4. 2024