
DiaMind 2015: Izobraževanje o diabetesu se nikoli ne konča
Na letošnjem mednarodnem srečanju DiaMind (Diabetes & Mind), ki ga že četrto leto v Ljubljani organizira diabetologinja in psihoterapevtka dr. Karin Kanc Hanžel, smo se pogovarjali z Martho G. Funnell, eno izmed utemeljiteljic principa opolnomočenja – sodobnega pristopa k zdravljenju sladkornih bolnikov.
Metaanaliza: tveganje za smrt pri ženskah in moških s sladkorno boleznijo tipa 1
Velika metaanaliza je pokazala, da imajo ženske s sladkorno boleznijo tipa 1 približno 40 odstotkov večje tveganje za smrt iz katerihkoli vzrokov in več kot dvakrat večje tveganje za usodne in neusodne srčno-žilne dogodke v primerjavi z moškimi s sladkorno boleznijo tipa 1.
Pojasnjena zvečana umrljivost v intenzivno zdravljeni skupini raziskave ACCORD: kriva je kronična ledvična bolezen!
Ena najbolj znanih raziskav pri bolnikih s sladkorno boleznijo tipa 2, zagotovo pa tudi ena najbolj razvpitih, je bila raziskava ACCORD. Vključila je več kot 10.000 bolnikov z dolgotrajno sladkorno boleznijo tipa 2 in zvečanim tveganjem za srčno-žilne bolezni.

Inzulinski analogi čedalje bolje posnemajo naravno izločanje inzulina
Uporaba genetsko modificiranih inzulinov oziroma analogov (lispro, aspart, glargin, detemir) raste ves čas od njihovega pojava na trgu. Sodobne inzulinske terapije imajo za cilj vzdrževati stabilne ravni inzulina v telesu (bazalni inzulin) in uravnavati postprandialne skoke glukoze, kadar je to potrebno (kratko delujoči inzulin bolus). S tem poskuša terapija posnemati naravni vzorec izločanja endogenega inzulina.
Empagliflozin je razvrščen na pozitivno listo zdravil
Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) je razvrstil na pozitivno listo zdravil P100* novo peroralno antihiperglikemičnp zdravilo empagliflozin (Jardiance). Empagliflozin je zaviralec SGLT2. Indiciran je za zdravljenje sladkorne bolezni tipa 2, za izboljšanje nadzora glikemije pri odraslih, je objavilo podjetje Boehringer Ingelheim.