Diabetes Academia

Strokovne vsebine s področja
kardio-renalno-metabolnih bolezni

Empagliflozin zmanjšuje tveganje za smrt pri sladkornih bolnikih tipa 2

11. 12. 2015

Najbolj vznemirljiva novica letošnje jeseni na področju zdravljenja sladkorne bolezni so rezultati študije EMPA-REG OUTCOME, ki so pokazali, da empagliflozin (zaviralec SGLT2) ob standardni terapiji zmanjšuje tveganje za srčno-žilno smrt in smrt iz kateregakoli razloga, piše New England Journal of Medicine (NEJM).

Strokovno srečanje ZES: Bolnik in zdravnik skupaj na potovanju

26. 11. 2015

Sladkorna bolezen je le en segment, en puzle, en gradbeni element bolnikovega življenja. Ne poznavajoč ostalih gradbenih elementov je ne moremo dobro umestiti v bolnikovo življenje in ga ustrezno zdraviti, je na jesenskem srečanju endokrinološkega združenja v Zrečah povedal prim. Milivoj Piletič, dr. med., iz Splošne bolnišnice Novo mesto.

Dolgotrajno sedenje povečuje srčno-žilno ogroženost

25. 11. 2015

Že dalj časa je znano, da je dolgotrajno sedenje enako pomemben dejavnik tveganja za srčno-žilne bolezni kot kajenje. Zato mednarodne smernice, med drugim tudi Ameriškega diabetološkega združenja (ADA), svetujejo prekinjanje sedenja, če traja več kot dve uri skupaj. Avstralska raziskava pa je pokazala, da tudi zelo intenzivna telesna dejavnost ne more izničiti škodljivega vpliva dolgotrajnega sedenja.

SPRINT: Intenzivno zdravljenje tlaka – večja srčno-žilna varnost

25. 11. 2015

V začetku novembra je strokovno javnost prijetno presenetila novica o predčasnem končanju raziskave SPRINT zaradi pomembno znižane celokupne in srčno-žilne umrljivosti pri bolnikih, ki so bili randomizirani v skupino s ciljnim sistoličnim krvnim tlakom pod 120 mmHg, v primerjavi s skupino s ciljnim tlakom pod 140 mmHg. V raziskavo niso bili vključeni bolniki s sladkorno boleznijo, nekateri strokovnjaki pa kljub temu opozarjajo, da kljub rezultatom nekaj let stare študije ACCORD rezultatov novejše SPRINT ne gre omejevati samo na bolnike brez sladkorne bolezni.

Sladkorna bolezen se začne že v mladosti

25. 11. 2015

Debelost pri otrocih in mladostnikih je povezana s številnim zapleti v poznejšem življenju, tudi s sladkorno boleznijo tipa 2. Že leta pred postavitvijo diagnoze, v mladosti, se razvijajo spremembe (v maščevju, trebušni slinavki, jetrih in drugih organih), ki jih pozneje ne moremo več povsem preobrniti nazaj, če ne ukrepamo takoj, opozarja doc. dr. Primož Kotnik, dr. med., specialist pediater.

Medsebojno delovanje kardioloških zdravil z antidiabetiki

25. 11. 2015

Antidiabetiki se načeloma uvrščajo v skupino zdravil, ki redko vstopajo v klinično pomembne interakcije z drugimi zdravili, je pa nekaj kombinacij s terapijami na kardiološkem področju, pri katerih je treba biti posebej pozoren, piše asist. Alenka Premuš Marušič, mag. farm. spec.

EASD 2015: EMPA-REG odpira številna vprašanja

9. 10. 2015

Najbolj odmevna novica na letošnjem kongresu evropskega združenja za raziskovanje sladkorne bolezni EASD so rezultati študije EMPA-REG OUTCOME, ki so pokazali, da empagliflozin (zaviralec SGLT2) ob standardni terapiji za sladkorno bolezen zmanjšuje tveganje za srčno-žilno smrt in smrt iz kateregakoli razloga.

EASD 2015: Pogled v oči napove stanje perifernega živčevja

9. 10. 2015

Nevrološki pregled, ki ga trenutno izvajamo pri bolnikih s sladkorno boleznijo za odkrivanje zgodnje okvare živčevja, ima omejeno uporabnost. Enostavnejša in natančnejša možnost je uporaba konfokalnega mikroskopa, smo slišali na letošnjem kongresu EASD.

EASD 2015: Glikemija in tveganje za demenco

9. 10. 2015

V klinični praksi velikokrat vidimo ugodni učinek znižanja izrazite hiperglikemije na spoznavne sposobnosti, predvsem pri starejših ljudeh. To je potrdila tudi obsežna švedska raziskava, ki je bila predstavljena na EASD.

EASD 2015: Različne vrste brezalkoholnih pijač in različni vzorci prehranjevanja

9. 10. 2015

Več opazovalnih raziskav je pokazalo, da je pitje sladkanih pijač povezano z večjim tveganjem za pojav sladkorne bolezni tipa 2. Švedske raziskovalce pa je zanimalo, ali na takšen rezultat študij morda vplivajo slabe prehranjevalne navade ljudi, ki pijejo več sladkanih pijač.

EASD 2015: Terapija s hiperbaričnim kisikom in preživetje

9. 10. 2015

Raziskovalci z Univerze v Lundu so predstavili rezultate svoje raziskave pri bolnikih z diabetičnim stopalom – ugotovili so, da terapija s hiperbaričnim kisikom podaljša preživetje bolnikov s kroničnimi razjedami stopal.

ADA 2015: Obstruktivna apneja v spanju pogosta tudi pri bolnikih s sladkorno boleznijo tipa 1

1. 7. 2015

Nova raziskava, predstavljena na letošnjem kongresu Ameriškega diabetološkega združenja (ADA) junija 2015, je pokazala, da je sindrom obstruktivne apneje v spanju (OSAS) pogost tudi pri bolnikih s sladkorno boleznijo tipa 1 in ni odvisen od njihovega ITM.

ADA 2015: Življenjski partnerji imajo večje tveganje za pojav sladkorne bolezni tipa 2

1. 7. 2015

Na letošnjem kongresu Ameriškega diabetološkega združenja so predstavili zanimivo raziskavo o večjem tveganju za pojav sladkorne bolezni tipa 2 pri življenjskih partnerjih oseb, ki so na novo zbolele za sladkorno boleznijo tipa 2.

ADA 2015: Nova zdravila in srčno-žilna varnost

1. 7. 2015

Dve raziskavi o srčno-žilni varnosti novih zdravil za sladkorno bolezen, ena z agonistom GLP-1 liksisenatidom in druga z zaviralcem DPP-4 sitagliptinom, sta v zadnjem času dosegli dokaz »non-inferiornosti«. Rezultat je dosežen v primerjavi s placebom za primarne in sekundarne klinične izide srčno-žilne varnosti pri bolnikih s sladkorno boleznijo tipa 2 z zelo visoko srčno-žilno ogroženostjo.

ADA 2015: Polinevropatija in sladkorna bolezen

1. 7. 2015

Nevropatija je eden najpogostejših kroničnih zapletov pri sladkorni bolezni. Raziskovalci pa ugotavljajo, da se zelo pogosto pojavlja tudi pri bolnikih s prediabetesom.

Kako so povezane sladkorna in srčno-žilne bolezni?

1. 7. 2015

Sladkorni bolniki imajo visoko tveganje za srčno-žilne bolezni, tako da sta ti področji neločljivo povezani, čeprav se z njima ukvarjajo zdravniki dveh specialnosti – kardiologi in diabetologi. S to mislijo je bil maja organiziran posvet Srce in diabetes, ki je združil omenjene teme.

Aktualni e-novičnik

Polifarmakoterapija: kdaj je na mestu posvet s kliničnim farmacevtom?

MASLD

Presnovna bolezen, ki zahteva našo pozornost

Zdravljenje hiperglikemije: seznam peroralnih in subkutanih zdravil

Pred odhodom na potovanje ali počitnice

Kaheksija med hospitaliziranimi kroničnimi bolniki v Sloveniji

Top 5

Kakšne so razlike med diuretiki?

27. 4. 2025

O protokolu za presejanje in obravnavo KLB

24. 3. 2025

Prvi znak ledvične okvare

28. 4. 2025

Zdravljenje sladkorne bolezni tipa 2 – od teorije k praksi

28. 5. 2025

Diagnoza KLB upočasni upad ledvičnega delovanja

18. 4. 2024