Diabetes Academia

Strokovne vsebine s področja
kardio-renalno-metabolnih bolezni

Sladkorni bolezni vlada Kronos

25. 5. 2017

Prevečkrat se zgodi, da ima pacient mejne vrednosti krvnega sladkorja na tešče in na tej meji obtiči več let, medtem pa se že podaja na pot kroničnih zapletov, je asist. dr. Aleš Skvarča, dr. med., opozoril na letošnjem srečanju Srce in diabetes.

Bodo sladkorni bolniki manj umirali zaradi srčnožilnih bolezni?

24. 5. 2017

Telesna dejavnost pri bolezenski debelosti

24. 5. 2017

V raziskavi, ki je potekala v sodelovanju UKC Ljubljana in Fakultete za šport, so strokovnjaki zasnovali prilagojen program vadbe za osebe z bolezensko debelostjo in ga pilotno preizkusili pri bolnikih, ki so bili kandidati za bariatrični kirurški poseg.

Pri sladkorni bolezni ne pozabite na sladkor

24. 5. 2017

Predavatelji na letošnjem diabetološkem srečanju ADIT so se med drugim vprašali, ali navdušenje nad podatki o SŽ-protektivnosti novih zdravil spreminja način zdravljenja sladkorne bolezni tipa 2 in kakšna je usoda starih zdravil (metformin, sulfonilsečnine in inzulin).

Spopad s podobo sedemmetrske igle

24. 5. 2017

Na letošnjem srečanju Srce in diabetes so večkrat poudarili, kako težko je bolnikom s sladkorno boleznijo začeti zdravljenje z inzulinskimi injekcijami. Strah je dodatna ovira že tako zapleteni edukacijo. Lažje je, če bolniki pridejo pripravljeni, je povedala Milenka Poljanec Bohnec.

Rezultati podanalize EMPA-REG OUTCOME pri bolnikih na inzulinu

24. 4. 2017

»Ne skrbite, le prvih petkrat se boste počutili perverzno«

24. 4. 2017

Letošnji Diamind je odprl temo, o kateri običajno govorimo za zaprtimi vrati ali pa sploh ne – spolnost. Psihoterapevtka na področju spolnosti in odnosov Sally Openshaw iz Velike Britanije je ponudila nekaj rešitev za premagovanje glavnih ovir v pogovoru o spolnosti s sladkornim bolnikom.

Ali količina zaužite sladke hrane pri zdravih odraslih vpliva na pojav sladkorne bolezni?

24. 4. 2017

Velikokrat se sprašujemo, kako preprečiti pojav sladkorne bolezni pri tistih z dejavniki tveganja. Logično se zdi, da imajo osebe, ki zaužijejo večje količine sladke hrane, večje tveganje za pojav sladkorne bolezni, toda ali to drži?

Melatonin kot zdravilo za uravnavanje glikemije?

24. 4. 2017

Znižana raven nočnega melatonina je povezana s povečanim tveganjem za razvoj sladkorne bolezni tipa 2. Melatonin velja za najpomembnejši hormon cirkadianih ritmov. Med drugim vpliva na sekretorno aktivnost pankreatičnih otočkov, glukozni metabolizem v jetrih in inzulinsko občutljivost.

Nihanje telesne teže poveča tveganje za SŽ-dogodke

24. 4. 2017

V aprilski številki New England Journal of Medicine so objavili zanimivo analizo o nihanju telesne teže pri bolnikih z znano koronarno boleznijo ter vplivu cikličnega nihanja teže na srčno-žilne izide in umrljivost.

Ugodni učinki novega inzulina – hitrega asparta – pri bolnikih s sladkorno boleznijo tipa 1

24. 4. 2017

V novi številki Diabetes Care so bili objavljeni rezultati "hitrega asparta« iz faze III kliničnega testiranja pri bolnikih s sladkorno boleznijo tipa. Rezultati kažejo na boljšo postprandialno urejenost glikemije.

Vpliv diabetične senzorične polinevropatije na črevesje

28. 3. 2017

V aprilski št. Diabetologie so raziskovalci z Univerze v Aalborgu objavili zanimivo raziskavo o vplivu diabetične senzorične polinevropatije na prebavni trakt in pojav simptomov prebavnega trakta. Bolniki s SB tipa 1 in periferno polinevropatijo imajo spremenjen črevesni pH.

Sladkorna bolezen in spolnost

28. 3. 2017

Je spolnost še vedno tabu?

28. 3. 2017

Zdravila za zdravljenje hiperglikemije – bližnja prihodnosti in daljna obzorja

28. 3. 2017

Konec februarja so v Parizu na kongresu Advanced Technologies for Diabetes Treatments v delu ATTD Yearbook predstavili novo terapijo sladkorne bolezni in terapijo v razvoju. Kaj se dogaja in kaj lahko še pričakujemo?

Zaviralci SGLT2 v primerjavi z drugimi antihiperglikemiki za pol zmanjšajo umrljivost

28. 3. 2017

Na ACC je bila predstavljena raziskava iz vsakodnevne klinične prakse pri več kot 360 tisoč bolnikih, ki je pokazala, da je zdravljenje z zaviralci SGLT2 v primerjavi z drugimi antihiperglikemiki povezano z 39-% zmanjšanjem rel. tveganja za hospitalizacijo zaradi srčnega popuščanja.

Aktualni e-novičnik

Polifarmakoterapija: kdaj je na mestu posvet s kliničnim farmacevtom?

MASLD

Presnovna bolezen, ki zahteva našo pozornost

Zdravljenje hiperglikemije: seznam peroralnih in subkutanih zdravil

Pred odhodom na potovanje ali počitnice

Kaheksija med hospitaliziranimi kroničnimi bolniki v Sloveniji

Top 5

Kakšne so razlike med diuretiki?

27. 4. 2025

O protokolu za presejanje in obravnavo KLB

24. 3. 2025

Prvi znak ledvične okvare

28. 4. 2025

Zdravljenje sladkorne bolezni tipa 2 – od teorije k praksi

28. 5. 2025

Diagnoza KLB upočasni upad ledvičnega delovanja

18. 4. 2024