Diabetes Academia

Videointervjuji

Prvi znak ledvične okvare

28. 4. 2025

Albuminurija je najpogosteje prvi znak kronične ledvične bolezni (KLB). V presejanju za KLB  je zato zelo pomembno določanje albumina v urinu, poudarja Jana Komel, dr. med., spec. interne medicine iz ZD Koper. Kako uporabljamo testne lističe, kdaj in zakaj določamo razmerje med albuminom in kreatininom v urinu?

O pobudi za kontinuirano merjenje glukoze v podkožju za preprečevanje SB2

27. 4. 2025

Prof. dr. Tadej Battelino, dr. med., spec. pediatrije in klin. farmakoterapije s KO za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni Pediatrične klinike Ljubljana razloži, zakaj in kako lahko neprekinjeno merjenje glukoze v podkožju uporabljamo za ugotavljanje zgodnjih nihanj sladkorja v krvi, da bi preprečili razvoj sladkorne bolezni tipa 2 (SB2).

O protokolu za presejanje in obravnavo KLB

24. 3. 2025

V skupnem sodelovanju stroke družinske medicine in nefrologije je nastal algoritem za obravnavo KLB v timu ambulante družinske medicine, nato pa še protokol za presejanje na obravnavo KLB v družinski medicini. Prof. dr. Marija Petek Šter, dr. med., spec. družinske medicine, predstojnica Katedre za družinsko medicino MF UL, v videu predstavi proces presejanja in izhodišča za nadaljnjo obravnavo bolnikov.

Zakaj je mišica tako popularen organ?

27. 2. 2025

Kot družba moramo delati na tem, da je zdrav življenjski slog zajet v naš vsakdan, poudarja asist. dr. Špela Volčanšek, dr. med., spec. interne medicine s KO za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni UKC Ljubljana. Kakšen je odnos med funkcijo mišice in hiperglikemijo? Zakaj bi kot stroka morali opredeljevati telesno sestavo oseb s sladkorno boleznijo?

Zakaj in kako uporabljati točkovalnike SCORE2?

22. 11. 2024

Zelo pomemben korak v obravnavi navidezno zdravih bolnikov ali pri bolnikih z že znano srčno-žilno boleznijo v ambulanti družinske medicine je ocena srčno-žilnega tveganja. Zakaj so točkovalniki SCORE2 dobrodošla pomoč, razloži asist. Mateja Kokalj Kokot, dr. med., spec. družinske medicine iz ZD Grosuplje.

Zgodnje odkrivanje sladkorne bolezni v luči novih priporočil

24. 10. 2024

Kako presejati in obravnavati osebe s sladkorno boleznijo in vse, ki imajo tveganje za njen nastanek? O zgodnjem odkrivanju in ustreznih intervencijah v luči novih priporočil je spregovorila prim. izr. prof. dr. Ksenija Tušek Bunc, dr. med., spec. družinske medicine iz ZD dr. Adolfa Drolca Maribor. 

O prebojih v zdravljenju srčnega popuščanja po ESC 2024

22. 10. 2024

Prof. dr. Mitja Lainščak, dr. med., spec. interne medicine, kardiologije in vaskularne medicine ter klinične farmakologije iz SB Murska Sobota, komentira novosti z nedavnega kongresa ESC v pristopih k popravi mitralne zaklopke, farmakoterapiji transtiretinske amiloidoze srca ter drugih prebojih v farmakoterapiji in patofiziologiji srčnega popuščanja.

Preprečevanje zapletov s pomočjo tehnologije

24. 9. 2024

Novejši pripomočki so dobra pomoč pri vodenju sladkorne bolezni in izboljšajo kakovost življenja oseb s sladkorno boleznijo, je na 2. kongresu Sladko na kratko poudarila diabetologinja Jana Komel, dr. med., spec. interne medicine iz ZD Koper. Kaj prinaša prihodnost? Kako lahko tehnologija pomaga preprečevati zaplete in kateri so potencialni izzivi v njeni uporabi?

Kdaj je potrebna previdnost?

23. 6. 2024

Kakšna je vloga kliničnega farmacevta pri obravnavi oseb s sladkorno boleznijo tipa 2? Kdaj je potrebna previdnost in prilagoditev sodobne antidiabetične terapije? Pogled farmacevta predstavlja Sara Kenda, mag. farm., spec. klin. farm., vodja lekarne SB dr. Franca Derganca Nova Gorica.

Ali obstaja diabetična kardiomiopatija?

23. 6. 2024

Kdaj pomisliti na kardiomiopatijo pri osebi s sladkorno boleznijo tipa 2? Kako hitreje najti bolnike in kako jih obravnavati? Odgovarja dr. Andraž Cerar, dr. med., spec. kardiologije in vaskularne medicine s KO za kardiologijo UKC Ljubljana.

Posebnosti obravnave starostnika s sladkorno boleznijo

28. 5. 2024

Kakšne so posebnosti obravnave starostnikov s sladkorno boleznijo? Kako pristopiti k celoviti geriatrični oceni v praksi? O izzivih obravnave je spregovoril Gregor Veninšek, dr. med., spec. interne medicine, vodja Centra za geriatrično medicino Bolnišnice dr. Petra Držaja UKC Ljubljana.

Diagnoza KLB upočasni upad ledvičnega delovanja

18. 4. 2024

Kako pomembno je aktivno iskanje bolnikov s kronično ledvično boleznijo (KLB) za njihovo prognozo in kako v praksi živi e-posvet med nefrologom in družinskim zdravnikom pri načrtovanju zdravljenja? O ciljih družinske medicine pri obravnavi bolnikov s KLB je spregovorila prof. dr. Marija Petek Šter, dr. med., spec. družinske medicine, predstojnica Katedre za družinsko medicino MF UL.

1 2 3 4 5

Aktualni e-novičnik

O pobudi za kontinuirano merjenje glukoze v podkožju za preprečevanje SB2

Prvi znak ledvične okvare

IDF priznala sladkorno bolezen tipa 5

Mestne obdavčitve sladkih pijač in spremembe v ITM

Kakšne so razlike med diuretiki?

Top 5

O protokolu za presejanje in obravnavo KLB

24. 3. 2025

Zakaj in kako uporabljati točkovalnike SCORE2?

22. 11. 2024

Prilagajanje zdravljenja z zaviralci SGLT2 in agonisti receptorjev GLP-1 pred posegi

23. 6. 2024

OSA pri osebah s sladkorno boleznijo tipa 2

15. 4. 2024

Diagnoza KLB upočasni upad ledvičnega delovanja

18. 4. 2024