Ne moremo si privoščiti dolgega čakanja na diagnozo

26. 9. 2022

Bolniki predolgo čakajo na pregled pri kardiologu in nato še na UZ-srca, zato je treba klasično paradigmo, po kateri zdravljenje sledi diagnozi, obrniti na glavo. Visok klinični sum za HFpEF ob specifičnih komorbidnostih zadostuje za takojšnjo uvedbo zaviralcev SGLT2, poudarja asist. mag. Anja Zupan Mežnar, dr. med., spec. kardiologije in vaskularne medicine.

Zakaj in kdaj zamenjati antihiperglikemično terapijo?

26. 6. 2022

Specialistka interne medicine Jana Komel, dr. med., iz ZD Koper, v videu razloži, zakaj in kdaj zamenjati s starejša antihiperglikemična zdravila z novejšimi. Poudari tudi, na kaj moramo biti pozorni pri spremembi terapije in zdravljenju sočasnih bolezni ter kako doseči boljše sodelovanje bolnika.

O raziskavah InRange in SURPASS-3 CGM na ATTD 2022

27. 5. 2022

Prof. dr. Tadej Battelino, dr. med., predsednik letošnje mednarodne konference ATTD, je na srečanju predstavljal podatke za InRange in SURPASS-3 CGM. Kaj je pokazala analiza o času v ciljnem območju pri proučevanih antihiperglikemikih? In katera novost na področju novih tehnologij je še odmevala?

Vzemimo usodo ledvic v svoje roke

25. 5. 2022

Kako vzeti usodo ledvic v svoje roke pri osebah s sladkorno boleznijo? Kako in zakaj s tem spremenimo življenja teh bolnikov, odgovarja asist. dr. Andrej Škoberne, dr. med., spec. nefrologije s Kliničnega oddelka za nefrologijo UKC Ljubljana.

Obravnava žensk z gestacijskim diabetesom po porodu

27. 4. 2022

Kje naj poteka obravnava žensk z nosečnostno sladkorno boleznijo po porodu? Kako pogosto naj poteka spremljanje? Asist. Barbara Jemec Zalar, dr. med., spec. družinske medicine iz ZD Litija povzema ključna priporočila za obravnavo.

Obravnava bolnikov po epidemiji covida-19

22. 3. 2022

Bolezni ne čakajo in jemljejo svoj davek, ki se bo večal s časom, potrebnim, da se bomo situaciji po epidemiji prilagodili, poudarja predstojnik Oddelka za Kardiologijo SB Celje, dr. Dragan Kovačić, dr. med., spec. interne medicine, kardiologije in vaskularne medicine. Kako naj v prihodnje poteka obravnava bolnikov s srčno-žilnimi boleznimi?

Hitri nasvet

Obdobje epidemije in psihološke potrebe naših bolnikov

22. 3. 2022

Kako naslavljati psihološke potrebe oseb s sladkorno boleznijo in kakšne nove izzive je pri tem prineslo obdobje epidemije, razloži dr. Karin Kanc, dr. med., spec. interne medicine in integrativna psihoterapevtka. Svetuje tudi, s katerimi strategijami jih najbolje motivirati za doseganje ciljev.

Napake pri napotovanju k diabetologu

21. 2. 2022

Kako optimizirati napotovanje oseb s sladkorno boleznijo k diabetologu? Kdaj je priporočljiv e-posvet? Pojasnjuje Ajda Urbas, dr. med., spec. interne medicine iz ZD Koper. Razloži tudi, kako ukrepati ob povišanem krvnem sladkorju po jemanju kortikosteroidov oziroma ob covidu-19.

O izzivih obvladovanja dislipidemije

21. 11. 2021

Kakšne so posebnosti v lipidnem profilu oseb s sladkorno boleznijo in katere ciljne vrednosti morajo dosegati, razloži diabetolog doc. dr. Miodrag Janić, dr. med., s KO za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni, UKC Ljubljana. Svetuje tudi, kako doseči boljšo adherenco pri zdravljenju in predstavi novosti v farmakoterapiji.

Kaj je odmevalo na kongresu EASD?

20. 10. 2021

Predsednik Evropskega združenja za študije o diabetesu (EASD), prof. Stefano Del Prato, dr. med., spec. endokrinologije in interne medicine, povzema ključna sporočila z nedavnega kongresa in predstavlja najbolj odmevne teme, med katerimi so tudi nove smernice za obravnavo odraslih s sladkorno boleznijo tipa 1.

O sodobnem zdravljenju sladkorne bolezni v ADM

16. 9. 2021

Med vsemi zdravniki smo družinski zdravniki tisti, ki osebe s sladkorno boleznijo tipa 2 in pridruženo srčno-žilno boleznijo najpogosteje obravnavamo v svojih ambulantah, poudarja Tjaša Scwarzbartl, dr. med., spec. družinske medicine, iz ZD Kamnik. Razloži, kako celostno obravnavati bolnike in premagati morebitne ovire pri optimalnem zdravljenju.

Dr. Karin Kanc o izzivih komunikacije in dela na daljavo

15. 6. 2021

Covid-19 era za osebe s sladkorno boleznijo prinaša mnoge nove izzive. Kako jih lahko naslavljamo zdravniki in katera orodja so nam lahko v pomoč v spremenjenih okoliščinah dela, so bile ključne teme letošnjega srečanja DiaMind. Diabetologinja in psihoterapevtka dr. Karin Kanc, dr. med., predaja ključna sporočila dogodka.

1 2 3 4 5

Aktualni e-novičnik

Preprečevanje zapletov s pomočjo tehnologije

KLB: po dobrem desetletju nove smernice

40 % bolnikov s sladkorno boleznijo ima presnovni sindrom

ADA 2024: Novi premiki v zdravljenju sladkorne bolezni

Dolgoročna korist zgodnjega intenzivnega zdravljenja SB2

Top 5

Diagnoza KLB upočasni upad ledvičnega delovanja

18. 4. 2024

OSA pri osebah s sladkorno boleznijo tipa 2

15. 4. 2024

Stopnje sindroma KRM in temeljni ukrepi

23. 5. 2024

Kako izbrati kardioprotektivno antihiperglikemično terapijo?

21. 3. 2024

Kdaj in kako napotiti osebe s sladkorno boleznijo k diabetologu?

24. 3. 2023

O nas

Portal Diabetes-academia.org je zbirno mesto preverjenih informacij in novosti iz področja zdravljenja sladkorne bolezni. Uredništvo, v katerem deluje izkušena ekipa urednikov in novinarjev v sodelovanju z zdravniki, je član združenja European Medical Writers Association.

ISSN 2712-4088

Kontakt

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
1000 Ljubljana

Pravne informacije

© 2024 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.