Diabetes Academia

Presnovna bolezen, ki zahteva našo pozornost

Polifarmakoterapija: kdaj je na mestu posvet s kliničnim farmacevtom?

24. 6. 2025

Teja Glavnik Premuš, mag. farm., spec. klin. farmacije s SB Murska Sobota v videu skozi primere bolnikov predstavi, kaj lahko za varno in uspešno zdravljenje pri bolnikih, ki prejemajo številna zdravila, stori specialist klinične farmacije in kako v tem procesu deluje brezšivna skrb.

MASLD

Presnovna bolezen, ki zahteva našo pozornost

19. 6. 2025

Metabolični motnji pridružena steatotična jetrna bolezen (metabolic dysfunctionassociated steatotic liver disease, MASLD) je najpogostejša oblika kronične jetrne okvare, ki je tesno povezana z elementi metaboličnega sindroma. Na dogodku Dan jeter so v multidisciplinarni zasedbi razpravljali o najpomembnejših stanjih, ki so povezana z MASLD, ter pristopu k zdravljenju.

Zdravljenje hiperglikemije: seznam peroralnih in subkutanih zdravil

19. 6. 2025

V preglednici zdravil za zdravljenje hiperglikemije, smo s Saro Kendo, mag. farm., spec. klin. farm. iz SB dr. Franca Derganca Nova Gorica, ter doc. dr. Miodragom Janićem, dr. med., spec. interne medicine s KO za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni UKC Ljubljana, na enem mestu zbrali dostopno terapijo v Sloveniji.

Pred odhodom na potovanje ali počitnice

27. 6. 2025

Pred odhodom na počitnice ali potovanje se osebe s sladkorno boleznijo običajno obrnejo na zdravstvenega strokovnjaka glede navodil in potrebnih medicinsko-tehničnih pripomočkov ter zdravil, za katere se priporoča, da jih vzamejo s seboj. V prispevku, ki ga je napisala doc. dr. Mojca Lunder, dr. med., spec. interne medicine s KO za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni UKC Ljubljana, so povzeti temeljni nasveti.

Kaheksija med hospitaliziranimi kroničnimi bolniki v Sloveniji

19. 6. 2025

Ob razmeroma enostavni diagnostiki možnosti zdravljenja kaheksije ostajajo omejene, epidemiološki podatki o njeni razširjenosti pa nezadostni. V obsežni retrospektivni analizi, katere prvi avtor je prof. dr. Mitja Lainščak, dr. med., spec. interne medicine, kardiologije in vaskularne medicine ter klinične farmakologije, so proučili razširjenost kaheksije pri hospitaliziranih bolnikih v Sloveniji ter njen vpliv na izide zdravljenja.